Partner: Logo KobietaXL.pl

Czym jest konto darmowe i czy będzie ono bezpłatne przy każdej usłudze?

Czy jeśli bank opisze konto jako darmowe, to rzeczywiście przez cały okres korzystania z niego możemy uniknąć ponoszenia opłat? Tak, jeżeli będziemy korzystać ze standardowych przelewów ELIXIR i z wypłat z bankomatów w sieci. Bezpłatne są zwykle również płatności mobilne i płatności z wykorzystaniem karty, choć tutaj też istnieją pewne warunki, o których mowa będzie w dalszej części artykułu. Darmowe konto może przestać być z kolei darmowe wtedy, gdy zaczynamy wykonywać przelewy ekspresowe (gdzie konto odbiorcy uznawane jest z pominięciem sesji przelewów),  wypłacać pieniądze z obcych bankomatów, czy zgubimy kartę płatniczą i zawnioskujemy o wydanie nowej w zamian za tą zaginioną (co wiąże się z opłatą). Jeśli chodzi o tego typu opłaty, różnice w zakresie ich wysokości mogą wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent, w zależności od banku.

Darmowe konto, ale pod pewnymi warunkami

Jeśli chodzi o darmowe konto bankowe, nie można zapomnieć o tym, żeby trzymać się regulaminu w zakresie opłat. Bank w tej kwestii może narzucić pewne limity, które trzeba osiągnąć, aby nie ponieść kosztów.
Pierwszym z takich limitów jest wysokość środków, które wpływają w danym miesiącu na konto. Aby opłaty były zerowe, bank może poprosić o uzupełnianie konta comiesięcznie o określoną liczbowo kwotę (np. minimum 1000 lub 2000 zł) lub też poprosić o to, żeby na dany rachunek wpływało całe wynagrodzenie jego właściciela, uzyskiwane np. z tytułu umowy o pracę. Innym z warunków banku może być minimalna ilość operacji wykonanych za pomocą karty płatniczej lub też z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Zwykle jest to od jednej do kilku operacji, w zależności od rodzaju konta (np. studenckie lub standardowe).

Wiele banków wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników kont, oferując im także dodatkowe środki dostępne w ramach rachunku bankowego, do określonego limitu kwotowego, gdy zaistnieje nagła potrzeba. O takiej sytuacji mówimy wtedy, gdy pojawi się nieoczekiwany wydatek, a my nie otrzymaliśmy jeszcze wynagrodzenia. . Powinniśmy jednak pamiętać, że taki limit może zostać zaoferowany po weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Gdy skorzystamy z udostępnionych w ten sposób dodatkowych środków, musimy się liczyć z tym, że przy spłacie po terminie wyznaczonym przez bank, konieczne będzie zapłacenie odsetek. W tym zakresie banki dają jednak możliwość nieodpłatnego zaciągania zobowiązań (tzw. limitu w rachunku). Wystarczy tylko dokonać spłaty we wskazanym w regulaminie terminie. Zwykle jest to od 7 do 14 dni od momentu wygenerowania wyciągu określającego stan wykorzystania środków.

Jak wybrać najlepsze konto?

Wybór najlepszego konta w obliczu wielu ofert banków nie należy do najprostszych zadań. Decydując się na konto bankowe za darmo, warto skorzystać z rankingów dostępnych w sieci. W ten sposób porówna się oferty kilku banków i wybierze tę, która będzie najlepiej odpowiadała naszym oczekiwaniom. Najlepsze są te rankingi, które aktualizowane są na bieżąco, ponieważ dzięki temu można znaleźć także ciekawe promocje, zyskując jeszcze dodatkowe środki do dyspozycji lub np. rabaty i zniżki w wyznaczonych sieciach sklepów. Przykładem takiego rankingu jest np. rankomat.pl

Tagi:

pieniądze ,  bank , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót