Partner: Logo KobietaXL.pl

Ponieważ w mediach dużo jest spekulacji na ten temat, głos zabrał Główny Lekarz Weterynarii. 23 czerwca wydał komunikat, w którym potwierdza, że trwają wnikliwe badania, które mają potwierdzić, na jaką chorobę zachorowały koty, które zmarły.

 

Oświadczenie GWL

Paweł Adam Mucha podkreśla, że problem dotyczy różnych regionów Polski i kotów zarówno wychodzących, jak i tych, które są tylko w domu.

-Musimy czekać na wyniki badań, bo może okazać się, że w jednej części kraju jest zupełnie inna przyczyna niż w Lublinie - mówi.

Lekarze są zdania, że powodów nagłych zachorowań może być wiele - bakterie, pierwotniaki, wirusy, toksyny, a źródłem choroby może być wszystko…

 Tajemnicza choroba atakuje koty.

-Za mało jest danych, żeby dziś mieć stuprocentową pewność - mówi lek. wet. Joanna Karaś - Tęcza, właścicielka lecznicy Dermawet i wspólniczka w warszawskim Multiwecie. - Koty stanowią około 40 procent naszych pacjentów. Na razie nie mieliśmy żadnego przypadku zachorowania.

 Na weterynaryjnej grupie powstała specjalna ankieta, zgłoszono w niej 40 przypadków dziwnej śmierci kotów. Koty wychodzące to około 64 procent przypadków, głównie rasy mieszanej.

 

Trwa oczekiwanie na wyniki badań.

 

RDC podaje, że u zmarłych kotów wykryto wirusa ptasiej grypy. Ale były to koty z województwa pomorskiego. Brak jednak wyników z innych obszarów Polski, które potwierdzałyby tę sama przyczynę.

- A chorobę może powodować wszystko, karma, żwirek, opryski stosowane na zewnątrz - mówi Paweł Adam Mucha. - Lista może być naprawdę długa. Główne objawy to otępienie, duszność, zmienna ciepłota ciała. Z tego, co wiem, są przypadki  kotów z Wrocławia, Gdańska, Lublina i Bydgoszczy.

 

https://www.facebook.com/100040630254174/posts/pfbid02k7D92mnnCU4sZXAL9DvU4U4YYKpqu7PD5PFfokAdvnPewG3zyiKTRzcGFFXg8Ecil/?d=n

 

Dlatego na profilu kliniki Szmaragdowa 24h/7dni na Facebooku pojawił się komunikat:

„W ostatnich dniach do naszej kliniki oraz innych zakładów leczniczych dla zwierząt na terenie całej Polski trafili koci pacjenci z następującymi objawami niespotykanej dotąd choroby:

- duszność znacznego stopnia bez lub z cechami stanu zapalnego w obrazie radiologicznym wskazującymi na zapalenie lub obrzęk,

- rozszerzenie lub zwężenie źrenic, słabo reagujące na światło,

- tiki nerwowe,

- gorączka/znaczne obniżenie temperatury,

- wypływ z nozdrzy,

- ślinotok,

- apatia,

- odwodnienie,

- brak apetytu,

- niezborność ruchowa.

Poza objawami klinicznymi w badaniach krwi istnieją elementy łączące historię choroby ww. pacjentów - w obrazie morfologicznym krwi zaobserwowano spadek poziomu eozynofili, natomiast w wynikach badań biochemicznych  odnotowano wzrost parametrów AST, glukozy oraz spadek poziomu mocznika.

Zgon następował w ciągu 36-72 godzin od zgłoszenia do kliniki. Przebieg choroby był nadostry. Tylko jeden z pacjentów był kotem wychodzącym. 

Nie odnotowaliśmy predyspozycji związanych z płcią, wiekiem, czy też rasą. Do tej pory o życie walczy jeden kot.

W związku z wyżej wymienioną sytuacją prosimy Państwa o zwiększoną czujność oraz obserwację stanu zdrowia swoich kocich #podopiecznych. 

W razie niepokojących objawów prosimy o niezwłoczne zgłoszenie się do kliniki i niezwlekanie z badaniem u lekarza weterynarii.

Na ten moment niestety nie posiadamy informacji, co jest przyczyną choroby. 

Lekarze weterynarii w całej Polsce współpracują ze sobą w celu ustalenia źródła i stworzenia skutecznych metod leczenia.” 

Źródło https://www.rdc.pl/aktualnosci/polska/ptasia-grypa-koty-u-kotow-domowych-wirus-badania-nagle-zgony-kot_ue185R9s08VZnCFsnRK2?fbclid=IwAR0_r3n760802ZjYaN3I9Mb6Rihu59d8OKz7zBMSu-99dKTsXFZGZAunPhA

Tagi:

kot ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz