Partner: Logo KobietaXL.pl

Dla większości z nas nadeszły trudne czasy. Inflacja szaleje, pensje nie rosną. Coraz więcej płacimy za energię, paliwo, żywność. Jak dać sobie radę? Oto krótki poradnik.


1.Uświadom wszystkim domownikom, jaka jest sytuacja, nie tylko ty musisz zacisnąć pasa!


2. Postaraj się ograniczyć używanie karty kredytowej do minimum. Zacznij płacić gotówką, będziesz mogła łatwiej kontrolować ilość wydawanych pieniędzy.


3. Zacznij przygotowywać domowe posiłki, zrezygnuj z jedzenia na mieście, zamawiania jedzenia na telefon. Gotuj obiady, które wystarczą na kilka dni. Pamiętaj również o tym kiedy wyjeżdżasz poza miasto, zamiast zatrzymywać się na obiad lub przekąskę w restauracji lub na stacji benzynowej, zabieraj jedzenie ze sobą w podróż.


4. Zacznij kupować na wyprzedażach i promocjach wszystko co tylko możliwe. Zastanów się też kilka razy, zanim znowu coś kupisz. Czy naprawdę jest ci to niezbędne?


5. Bez względu na wszystkie wydatki co miesiąc odkładaj minimum 10% zarobionych pieniędzy.


6. Nie wyrzucaj i nie oddawaj starych mebli, ubrań, gadżetów etc. - zacznij je sprzedawać. Sprzedane nawet za niewielkie pieniądze podreperują twój budżet.


7. Nie wyrzucaj jedzenia! Zacznij być kreatywna i staraj się wykorzystać wszystko co kupiłaś. Np. z resztek mięsa, wędliny, warzyw czy ryb możesz wyczarować pyszne zapiekanki. Czasami wydaje nam się, że nie mamy już nic w lodówce - spójrz ponownie i zastanów się jak wykorzystać to, co w niej jeszcze masz.


8. Spisz na kartce papieru na co wydajesz najwięcej pieniędzy w ciągu miesiąca. Jeśli będziesz wiedziała gdzie znika większość twoich pieniędzy, będziesz mogła natychmiast ograniczyć wydatki.


9. Oszczędzaj energię. Wymień żarówki na energooszczędne, nie zostawiaj pustych ładowarek w gniazdkach, nie zostawiaj niepotrzebnie zapalonego światła.


10. Zbyt dużo wydajesz na benzynę? Nie jeździj wszędzie samochodem, może czas zacząć korzystać z komunikacji miejskiej lub chodzić na piechotę, co wyjdzie dodatkowo na zdrowie.

Tagi:

pieniądze ,  budżet ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót