Partner: Logo KobietaXL.pl

Kevin Strickland został skazany w 1979 roku za udział w trzech zabójstwach na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego na 50 lat więzienia i dostał dodatkowo dwa wyroki po 10 lat, zgodnie z prawodawstwem amerykańskim

Jednak na skutek apelacji, do której doszło po 43 latach od wyroku, sędzia James Welsh z Zachodniego Okręgowego Sądu Apelacyjnego w Missouri zauważył, że Strickland został skazany pomimo braku fizycznych dowodów łączących go z miejscem zbrodni, że inni mężczyzni skazani za te same zabójstwa zeznali, że Strickland nie był w to zamieszany, a jedyny naoczny świadek próbował później odwołać jej zeznanie. I to spowodowało, że sąd zdecydował się oczyścić Stricklanda z zarzutów.

 

Sprawa przeciwko Stricklandowi została w dużej mierze zbudowana wokół zeznań Cynthii Douglas, jedynego naocznego świadka i jedynej osoby ocalałej z napadu w 1978 roku.

 

25 kwietnia 1978 r. w Kansas City w stanie Missouri trzy osoby zginęły, gdy grupa napastników splądrowała dom. Ofiarami byli 22-letnia Sherrie Black, 21-letni Larry Ingram i 20-letni John Walker. Cynthia Douglas, dziewczyna Ingrama, została postrzelona w nogę, udawała, że ​​nie żyje, dopóki napastnicy nie odeszli. Strickland, który miał wtedy 18 lat, był w tym czasie w swoim domu i oglądał telewizję, ale policja jego również oskarżyła o udział w zbrodni.

.
Dwóch podejrzanych, Kilm Adkins i Vincent Bell, zostało aresztowanych w tej sprawie. Bell był przyjacielem Stricklanda z dzieciństwa i mieszkał w pobliskim domu. Policja znalazła odcisk palca należący do Stricklanda w samochodzie Bella. Strickland tłumaczył, że prowadził samochód wcześniej, ale w zbrodni nie brał udziału.

Adkins i Bell przyznali się do morderstw, ale powiedzieli, że Strickland nie był uczestnikiem napadu. Mimo to mężczyzna został skazany.

 

Stało się to przez zeznania naocznego świadka. Cynthia Douglas wskazała bowiem Stricklanda jako jednego z napastników. Jednak po pewnym czasie wyznała, że były na nią naciski ze strony policji, a ona sama aż do swojej śmierci w 2015 roku walczyła o uniewinnienie Kevina.

 

W 2009 roku wysłała e-mail do Midwest Innocence Project, organizacji pomagającej niesłusznie skazanym, w którym napisała: „Szukam informacji, jak pomóc komuś, kto został niesłusznie oskarżony.”

 

 

Według National Registry of Exonerations, Strickland spędził w więzieniu w Missouri najwięcej lat będąc niewinnym człowiekiem, którego oczyszczono ze stawianych wcześniej zarzutów.

 Po uniewinnieniu 62-letni Kevin Strickland poszedł prosto na grób swojej matki, która zmarła w sierpniu tego roku.


Chociaż Strickland odbył najdłuższy pobyt w więzieniu niesłusznie skazany w historii Missouri, nie kwalifikuje się do odszkodowania od państwa, ponieważ prawo zezwala na to tylko wtedy, gdy zwolnienie z zarzutów jest oparte na dowodach DNA. Jednak Midwest Innocence Project zainicjował dla niego kampanię zbierania funduszy za pośrednictwem GoFundMe już w czerwcu 2021, zebrano ponad 200 000 USD do czasu jego uwolnienia.

Tagi:

społeczeństwo ,  prawo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz