Reklama:
Reklama:

Kiedy jesteśmy mali, osoby z naszego otoczenia przekazują nam pewne schematy myślowe dotyczące finansów. Część z tych schematów przejmujemy w sposób niewerbalny, dzięki obserwacji najbliższych, np. podczas zakupów. Inne – są przekazywane werbalnie.

Przykładowo rodzice mogą powtarzać różne powiedzenia i przysłowia, aby wpoić nam określone nawyki finansowe. Jeśli te schematy myślowe, które się w nas zakorzeniły, są dobre, możemy się cieszyć. Gorzej, jeżeli mieliśmy złe wzorce. Na szczęście nigdy nie jest za późno na zmiany.

„Przede wszystkim należy sobie uświadomić, jakie postawy mamy w tym momencie. W tym celu trzeba się zastanowić, co sądzimy o pieniądzach i jak na siebie patrzymy w kontekście finansowym […].

Musimy zobaczyć, jak myślimy o danych sytuacjach i jak się pod wpływem tych myśli zachowujemy, a następnie zacząć zmieniać swój sposób myślenia. Dzięki temu nasze postawy po pewnym czasie staną się dla nas bardziej sprzyjające” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Karolina Oleksa, psycholog, trener i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

źródło infowire

Tagi:

pieniądze,  oszczędzanie,  nawyki,  długi, 

Loading...

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

    Brak komentarzy
Powrót
Reklama:

Reklama:
Wyszukiwarka
Reklama:
Najnowsze
Reklama:
Reklama:
Reklama:
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...
Reklama: