Partner: Logo KobietaXL.pl

Stephen William Hawking urodzony 8 stycznia 1942 w Oksfordzie, zmarły 14 marca 2018 w Cambridge to brytyjski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalizujący się w astrofizyce, w tym kosmologii.

 

Zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

 

Był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge i w Kalifornijskim Instytucie Technicznym w Pasadenie.

 

Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, sprawiły, że zyskał niebywałą sławę. Jego książka „Krótka historia czasu” znajdowała się na liście bestsellerów British Sunday Times przez rekordowy okres 237 tygodni.

 

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.


W 2001 roku Brytyjczyk udzielił wywiadu gazecie The Telegraph, w którym przewidział, że zabójczy dla ludzi będzie wirus o wysokiej śmiertelności i to on spowoduje koniec naszego gatunku prędzej niż bomba atomowa, choć wojny nuklearnej też się obawiał.

Zapewnił wówczas, że „w dłuższej perspektywie bardziej interesuje się biologią niż bronią jądrową”. Hawking uważał, że koniec ludzkości może być konsekwencją wielkiej pandemii i „przypadkowego lub celowego” stworzenia wirusa, który zniszczy życie, jakie znamy.

W rozmowie dla BBC powiedział, że nasz gatunek może prędzej czy później paść ofiarą katastrofy i wymrzeć. Wśród potencjalnych zagrożeń astrofizyk wymienił: sztuczną inteligencję, zmiany klimatyczne, wirusy transgeniczne i wojnę nuklearną. Sądził jednak, że do katastrofy dojdzie znacznie później.


Mimo dostrzegania możliwości, które pojawiły się dzięki postępom w tej dziedzinie, w 2014 roku Hawking ostrzegł, że „rozwój pełnej sztucznej inteligencji może oznaczać koniec rasy ludzkiej”. Obawiał się, że może ona dorównać lub nawet przewyższyć ludzi.
Hawking był zaniepokojony „punktem krytycznym”, w którym globalne ocieplenie stanie się nieodwracalne. Ponadto niepokoiła go decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego. Uważał, że może skutkować ona zamianą Ziemi w Wenus z temperaturą 250 stopni i deszczem kwasu siarkowego.

Hawking w 2010 roku powiedział Discovery Channel, że kosmici mogą zaatakować planetę Ziemię w poszukiwaniu zasobów. „Gdyby nas odwiedzili, rezultat byłby bardzo podobny do wylądowania Krzysztofa Kolumba w Ameryce, co nie wyszło na dobre rdzennym Amerykanom” - zauważył. „Musimy tylko spojrzeć na siebie, aby zobaczyć, jak inteligentne życie może stać się czymś, czego wcale nie chcieliśmy”.

 

Zdjęcie Facebook

źródła https://www.bbc.com/news/science-environment-43408961

https://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1359562/Colonies-in-space-may-be-only-hope-says-Hawking.html

https://www.abc.net.au/news/2010-04-26/hawking-warns-against-contact-with-aliens/410306

https://www.lanacion.com.ar/lifestyle/la-escalofriante-prediccion-de-stephen-hawking-sobre-el-fin-de-la-humanidad-nid17032021/

 

Tagi:

wirus ,  pandemia ,  Stephen Hawking , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz