Reklama:
Reklama:

Niedawno NSA utrzymał w mocy postanowienie US z Łodzi, który nakazał zapłacenie podatku kobiecie, która w ciągu trzech lat sprzedała na Allegro ponad 1500 rzeczy. Choć była to głównie odzież używana i zabawki, fiskus stwierdził, że działalność ma charakter ciągły, a nie sporadyczny.

Nie pomagały tłumaczenia, że rzeczy były używane, a kobieta sprzedawała je ze stratą. Odwołanie do Izby Skarbowej skutkowało wyłącznie tym, że ze spisu wyłączono zaledwie kilka zabawek.

 

Kobieta odwołała się do WSA. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że taka liczba transakcji oznacza, że sprzedaż nie miała charakteru incydentalnego. Co więcej, zgodnie z ustawą o PIT, nie ma znaczenia dla wymiaru podatku, czy podatnik w ogóle uzyskał jakiś dochód. NSA utrzymał orzeczenie w mocy.

 

Niedawno wysoki podatek wymierzono warszawskiemu kolekcjonerowi. Posiadał on kilka kont na Allegro, na którym wystawiał monety. I tu nie pomogły tłumaczenia, że chodzi o wymianę numizmatów.

 

Dlatego pamiętajmy o tym, że choć sprzedaż osobistego majątku rodziny, np. właśnie odzieży, zabawek czy innych przedmiotów nie podlega opodatkowaniu, to istotna jest skala, na jaką zostaje ona prowadzona. Przedmioty muszą być w posiadaniu dłużej niż pól roku (mogą być nowe) i najlepiej posiadać dowód ich zakupu. W innym przypadku przy masowej sprzedaży fiskus może uznać, że prowadzimy działalność gospodarczą, od której powinno odprowadzać należne podatki.

 

Tagi:

prawo,  podatki,  allegro,  fiskus, 

Loading...

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

  • Komentarz od: ~qzFcjN wifyvjuvvdcd, [url=http://qkfbuxathjwc.com/]qkfbuxathjwc[/url], [link=http://lvmlarecwnfw.com/]lvmlarecwnfw[/link], http://skpmjctipaae.com/   zgłoś nadużycie  

    qzFcjN wifyvjuvvdcd, [url=http://qkfbuxathjwc.com/]qkfbuxathjwc[/url], [link=http://lvmlarecwnfw.com/]lvmlarecwnfw[/link], http://skpmjctipaae.com/

  • Komentarz od: ~Majka   zgłoś nadużycie  

    Trochę mylicie pojęcia albo ja źle rozumiem artykuł :) Od każdej rzeczy, która posiadalismy mniej niż pół roku trzeba zapłacić podatek i tu nieistotna jest skala. Podatek trzeba zapłacić nawet jesli sprzedaliśmy jeden taki przedmiot. Jeśli jednak prowadzimy sprzedaż ciągle, to urząd skarbowy uzna że jest to działalność gospodarcza, nawet jesli wszystko co bedziemy sprzedawać bedziemy posiadać dłużej niż pół roku. Tutaj jest to dobrze wytłumaczone: http://rozliczeniepit.pl/porady-pit/jak-rozliczyc-sprzedaz-na-allegro/

Powrót
Reklama:

Reklama:
Wyszukiwarka
Reklama:
Najnowsze
Reklama:
Reklama:
Newsletter
zapisz
Reklama:
Reklama:
Loading...