Partner: Logo KobietaXL.pl

Nie ma znaczenia, czy kobieta odnosiła sukcesy jako hostessa czy jako pracownik intelektualny, podświadoma samoocena panów obniżała się wówczas częściej, niż w przypadku niepowodzeń partnerki, podkreślają autorzy pracy.

“To logiczne, że mężczyzna może czuć się zagrożony, gdy jego ukochana radzi sobie lepiej w czymś, co robią razem, np. gdy próbują wspólnie się odchudzać. Ale my wykazaliśmy, że panowie automatycznie interpretują sukces partnerki, jako własną porażkę, nawet jeśli nie stanowią dla siebie bezpośredniej konkurencji" – komentuje główna autorka badań dr Kate Ratliff z University of Florida.

Razem z kolegami przebadała ona 896 heteroseksualnych osób z USA i Danii.

W jednym z doświadczeń 32 młode pary wybrane spośród studentów jednego z uniwersytetów zostały poddane testowi oceniającemu zdolność do rozwiązywania problemów oraz tzw. inteligencję społeczną (czyli zdolność rozumnego działania w relacjach międzyludzkich). Następnie każdej osobie powiedziano, że jej partner uzyskał wynik plasujący go wśród 12 proc. najlepszych lub najgorszych studentów uczelni.

Informacja ta nie miała wpływu na to, jak badani oceniali siebie w świadomy sposób.

Inne wyniki uzyskano jednak w badaniu, które ma ujawnić podświadomą ocenę swojej osoby. Jest to test komputerowy, który – w skrócie - polega na jak najszybszym wciskaniu jednego z dwóch klawiszy, gdy na ekranie pojawiają się słowa określające nas pozytywnie lub negatywnie.

To badanie ujawniło, że u panów, którzy usłyszeli, że ich partnerka uzyskała wyniki plasujące ją wśród najlepszych studentów podświadoma samoocena była niższa niż wówczas, gdy informowano ich, że wypadła źle.

Podobne wyniki uzyskano w dwóch kolejnych eksperymentach, które przeprowadzono w Holandii. Zgodnie ze Wskaźnikiem Nierówności Płci ONZ kraj ten może się poszczycić jednymi z najmniejszych dysproporcji odnośnie równouprawnienia obu płci w edukacji, pracy, polityce.

Jednak, również u holenderskich mężczyzn podświadoma samoocena była niższa po informacji o sukcesie partnerki niż po wieści o jej niepowodzeniu. Panowie twierdzili, że nie uległa zmianie, ale test psychologiczny wykazał co innego, podkreślają naukowcy.

W dwóch ostatnich doświadczeniach przeprowadzonych przez internet udział wzięło 657 Amerykanów, w tym 284 mężczyzn. Poproszono ich, by przypomnieli sobie sytuacje, gdy okazało się, że ich partnerce w czymś poszło dobrze oraz takie, w których odniosła porażkę. Mógł to być na przykład sukces (bądź niepowodzenie) towarzyski, jak bycie uroczą gospodynią podczas domowego przyjęcia, bądź sukces intelektualny. Uczestnicy eksperymentów mieli też przypomnieć sobie sytuację, w której partnerowi się powiodło (lub nie) w czymś, w czym oni sami odnieśli sukces lub porażkę.

Okazało się, że podświadoma samoocena panów była gorsza w przypadku powodzenia ukochanej. Najniżej spadała wówczas, gdy przypominali sobie sytuację, w której ona sobie poradziła, a oni ponieśli porażkę. 

PAP Nauka w Polsce

Tagi:

mężczyzna ,  kobieta ,  sukces , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: