I tak jak zmieniamy się sami i jak obserwujemy zmiany naszych mam, nasze relacje także nabierają nowego kształtu. Nie zmienia się jedno – to, że świętując, chcemy sprawić swoim mamom jak najwięcej radości. W tym roku 26 maja wypada w niedzielę, a to doskonała okazja, aby oprócz podarowania kwiatów i upominku, poświęcić mamie to, co najcenniejsze: wspólne chwile. I to bez względu na metrykę naszą czy jej.

Podaruj mamie CZAS

Prezenty materialne, choć bardzo miłe, nie są najważniejsze. Dla osób starszych kontakt z najbliższymi to źródło równowagi, zarówno psychicznej jak i emocjonalnej. Na pierwszym miejscu dla mamy zawsze będzie spędzenie czasu z Tobą. Co zrobić, by były to chwile, które sprawią przyjemność, a jednocześnie uwzględniały potrzeby związane z wiekiem i kondycją?  Paradoksalnie to bardzo proste.Jeśli mama, czuje się na siłach, zaproponuj aktywność poza domem. Pójdźcie na spacer – wybierz miejsce, które jest bliskie Waszym sercom i z którym wiążą się wspomnienia. Namów na spotkanie resztę rodziny, w tym także najmłodszych - umacnianie relacji międzypokoleniowych zaowocuje bezcennymi korzyściami zarówno dla młodzieży jak i seniorów. Wpadnijcie do kawiarni i cieszcie się swoją obecnością. Poplotkujcie przy kawie i pysznym ciastku.Co zrobić, jeśli mama ma ograniczoną możliwość poruszania się, chodzi o balkoniku, szybko się męczy? Skoro nie może wybrać się na spacer lub do kawiarni, niech kawiarnia odwiedzi ją - czy to w domu rodzinnym, czy w domu opieki. Kup deser z jej ulubionego miejsca, do którego nie jest już w stanie sama zawitać. Przyjdź w odwiedziny z innymi członkami rodziny, zabierz albumy z pamiątkowymi zdjęciami i przypomnijcie sobie Wasze ulubione wspólne historie. Zdradź mamie najważniejszą lekcję, jaką od niej otrzymałeś i która towarzyszy Ci aż do dzisiaj. Niech mama pamięta, że zawsze była, jest i będzie ważna, potrzebna i kochana.
 

Czułe, troskliwe, opiekuńcze - takie przeważnie są mamy i każda z nich, niezależnie od wieku, zasługuje na pamięć i życzenia. Bliskie relacje buduje się latami - każdego dnia. Warto o nie dbać. Przy odrobinie chęci, nawet jeżeli mieszkamy daleko od siebie, możemy być blisko. Dzięki nowym technologiom codzienny kontakt jest dużo łatwiejszy. Odległość to nie wyzwanie, wyzwaniem XXI w. jest czas, którego nam brakuje. Najbliżsi powinni być na stałe wpisani w nasze kalendarze. Pamiętajmy, że o bliskich relacjach świadczy nie tylko częstotliwość kontaktów, ale i ich jakość. A ona nie zależy od tego, czy mieszkamy blisko, czy daleko, ale od tego, czy jesteśmy wrażliwy na potrzeby swoich najbliższych.

Paulina Mikołajczyk, psycholog z Medicover Seniora

Tagi:

matka,  dzień matki, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót