Partner: Logo KobietaXL.pl

Większość mężczyzn z mojego pokolenia została wychowana do „bycia mężczyzną”. Naturalnie wiemy, co to znaczy: nie proś o pomoc; rozgryź to; postaraj się; nigdy nie przyznawaj się do porażki; nawet nie pytaj o drogę. Oczywiście, emocje są dla dziewczynek, a łzy dla kobiet; płacz był dla cykorów.  Byliśmy uczeni upychać nasze emocje w środku, dopóki nie zaczynały sączyć się na boki – pod postacią irytacji i złości. Niczym Atlas – pojedynczo noszący nasze światy na swoich ramionach – jednak wielu mężczyzn nie jest w stanie dzielić się swoimi prawdziwymi myślami i brzemieniami z innymi, którzy mogliby im pomóc złagodzić to wszystko. Koszt tego jest taki, że kończymy, cierpiąc z powodu niesamowitego stresu i napięcia.

Fatalne skutki

Jak sobie radzimy? Pracując za dużo, jedząc za dużo, pijąc za dużo, paląc za dużo, a w tych nowoczesnych czasach wycofujemy się do świata technologii, gdzie możemy surfować po sieci bez końca, mając złudzenie bycia społecznie podłączonymi do naszych „kontaktów”. Cierpimy na nadciśnienie tętnicze, wysokie ciśnienie krwi, ataki serca i umieramy siedem lat wcześniej niż nasze kobiety. Społeczna izolacja przenika nasz rodzaj i prowadzi do wyniszczania naszych ciał, umysłów i dusz. Większość mężczyzn nie ma mieszkających w pobliżu prawdziwych przyjaciół, na których pomoc mogliby liczyć w potrzebie. A potem połowa z tych, którzy biorą ślub, nie umie funkcjonować w małżeństwie i kończy rozwiedziona, niektórzy żyją samotnie i ostając się w nudnych zawodach, wiodą bezsensowne życie.

To poczucie anomii, nieudolności i tłumiona frustracja mają katastrofalne skutki, widoczne w statystykach mówiących o wysokiej liczbie samobójstw, gwałtach, znęcaniu się i przemocy fizycznej. Z kilkoma wyjątkami, mężczyźni, z których wielu czuło się odrzuconymi lub wykluczonymi społecznie, było sprawcami 98% z 87(!) strzelanin, które miały miesjce w szkołach w Sandy Hook w Newton dwa i pół roku temu. Nasi weterani wojenni popełniają samobójstwa coraz częściej;  49 tysięcy samobójstw w latach 2005-2011 i szacunkowa liczba 8 tysięcy rocznie. Daje to 73 tysiące samobójstw weteranów w ciągu 10 lat! Dodając do tego fakt, że prawdobodobieństwo samobójstwa po rozwodzie jest dziesięciokrotnie wyższe u mężczyzn niż u kobiet, uzyskujemy prawdziwą epidemię.

Gdyby ten negatywny scenariusz nie był wystarczająco zły, my przekazujemy naszym synom tę złą życiową wiadomość o tym, co to znaczy być mężczyzną. Nasi synowie, którzy należą do „uprzywilejowanego pokolenia”, któremu dane było urodzić się w tysiącleciach (generacja X, Y, etc.), odwrócili się od tej przestarzałej lekcji i zwrócili w stronę własnego rozumienia: pozwalają oni swoim synom rosnąć samodzielnie, którzy skutecznie stają się „pokoleniem oszukanych” (ang. Generation Screwed).

Mężczyzna (nie)podłączony

Zauważamy, że zbyt wielu młodych mężczyzn współcześnie ponosi porażki na płaszczyźnie naukowej, społecznej, a nawet seksualnej. Są mało skuteczni w szkole na wszystkich poziomach, odpadają w alarmującym tempie, nie są w stanie prowadzić normalnej rozmowy z kobietami, aby zaprzyjaźnić się z nimi, a nawet nie potrafią znaleźć seksualnej satysfakcji w związkach romantycznych lub erotycznych. Na dużą skalę w ostanich badaniach donosi się, iż mężczyźni ci mają poczucie, że ich życie jest pozbawione sensu, wyrazistości lub celu, a im samym brakuje poczucia tożsamości i własnej wartości. Czują, że nie mogą konkurować z dziewczynami i kobietami w szkole, bo kobiety pracują ciężej dla uzyskania lepszych wyników.

Jednym ze składników ich upadku, który badam w mojej najnowszej książce: Man (Dis)connected: How technology has sabotaged what it means to be a male (Zimbardo and Coulombe, Rider, 2015), jest brak ojców jako wzorców do naśladowania na drodze do sukcesu, biorąc pod uwagę, że ponad 40% wszystkich chłopców żyje w domu bez ojca, z powodu rozwodu, separacji, a częściej z powodu tego, że ich ojcowie pracują na pełen etat. Ameryka prowadzi w uprzemysłowionym świecie w dziedzinie rodzin bez ojców. A więc co nasi chłopcy robią, zamiast uczyć się i socjalizować? Wycofują się do świata technologii, uzależniają od gier wideo, które są tworzone tak, by były coraz bardziej wciągające, a po stronie uzależnień jest również łatwy dostęp on-line do pornografii – nowego zabójcy relacji między ludźmi.

Czas, by skontaktować się z Twoją ludzką stroną

Jest coś, co możemy zrobić dla naszych chłopców i młodych mężczyzn… Mamy wspaniałą możliwość w tym krytycznym momencie w naszym życiu, by zostawić za sobą stare sposoby myślenia o tym, co znaczy być mężczyzną lub kobietą. To czas bycia po prostu „CZŁOWIEKIEM”. Przytłoczenie, zestresowanie i napięcie to „ludzkie” doświadczenia, zwłaszcza w tych trudnych ekonomicznie czasach. Niemniej jednak nauka dzielenia się swoimi emocjami i komunikowania swoich uczuć jest zdrowa i powinna być ważnym elementem rozwiązywania problemów.

Mężczyźni muszą nauczyć się robić to, co kobiety: spędzać czas z przyjaciółmi, rodziną, a także mieć czas, by być pozytywnym wzorem do naśladowania – opiekuńczym mentorem – dla synów, ale także córek. Czas nie stoi w miejscu, jest płynnie i subiektywnie tworzony w naszych umysłach, rozciągany tak, by dopasowywał się do naszych potrzeb, poszerzany, byśmy mogli cieszyć się bieżącymi doświadczeniami jeszcze pełniej, jest ściągany wokół bolesnych wydarzeń z przeszłości i teraźniejszości, oraz projektowany na przyszłość, by jej optymistyczne wyobrażenie pełne radości szło przed każdym z nas i naszymi przyjaciółmi. W Man (Dis)connected wyszczególniamy wiele rozwiązań mających na celu zwalczanie tego nowego uzależnienia chłopców i mężczyzn od wirtualnej rzeczywistości – rząd, szkoły, media, rodzice, kobiety i męźczyźni.

Podążanie naprzód

W książce The Time Cure (Zimbardo, Sword and Sword, Wiley 2012) odkryjesz kilka prostych prawd, które mogą zmienić Twoje życie na lepsze. TY potrzebujesz siły, by zacząć zmieniać sposób, w jaki postrzegasz swoje stare przekonania i zastąpić je pozytywnymi wspomnieniami z przeszłości. Nauczysz się prostych strategii czerpania radości z obecnych przyjemności i lepszego zadbania o siebie, by cieszyć się zdrowym jedzeniem, napojami, muzyką, sztuką, tańcem, a zwłaszcza romantyzmem.

Zrozumiesz, jakie szkody wyrządza brak komunikacji w relacjach z innymi i jakie znaczenie ma pominięcie napiętego grafiku w celu spędzenia czasu z tymi, których kochasz. Stare psy są w stanie nauczyć się nowych sztuczek tak szybko jak młode szczeniaki, a my, starsi ojcowie, posiadamy mądrość wynikającą z wieku i doświadczenie, którymi możemy wzbogacić te poprawiające życie działania. Ale przede wszystkim dowiesz się, jak stworzyć dla siebie idealną przyszłość, która będzie znakiem nadchodzącej radości i dobrych czasów.

I choć może wydawać się ironiczne podawanie tutaj tej informacji – pomogłem w rozwinięciu portalu: AETAS – Mind Balancing Apps. A więc, jeśli nie masz czasu na czytanie książki lub nie jest to po prostu coś, co lubisz, wejdź na naszą stronę http://www.discoveraetas.com/w celu zwiększenia swojej wiedzy o sobie, jak również o sposobach radzenia sobie ze stresem.

Moi przyjaciele, to tylko kwestia czasu, by zacząć używać tej wiedzy mądrze i z powodzeniem.

Literatura:

  • Man(Dis)connected – How technology has sabotaged what it means to be male, Philip Zimbardo and Nikita Duncan. Rider 2015.
  • 22 Veterans commit suicide every day, by Justin Worland.  http://time.com/3694053/veteran-suicide/ (link is external)
  • U.S. military struggling to stop suicide epidemic among war veterans, by Ed Pilkington. http://www.theguardian.com/world/2013/feb/01/us-military-suicide-epidemi... (link is external)
  • How can government battle a “suicide epidemic” among veterans, by JordainCarney. http://www.nationaljournal.com/defense/how-can-government-battle-a-suici... (link is external)

Źrodła:

  • National Suicide Prevention Lifeline - http://www.suicidepreventionlifeline.org/ (link is external)
  • National Institute of Mental Health - http://www.nimh.nih.gov/index.shtml (link is external)
  • Video Game Addiction/On-line Game Addiction - http://www.video-game-addiction.org/ (link is external)
  • OLGA - http://www.olganon.org/home
Autor: Philip Zimbardo  www.psychologia-społeczna.pl

Tagi:

mężczyzna ,  psychologia ,  Philip Zimbardo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót