Partner: Logo KobietaXL.pl

(...)pokochaj siebie, bo jeśli nie pokochasz siebie, nie pokocha Cię nikt inny. Nie możesz kochać kogoś, kto nienawidzi siebie.
Na tej nieszczęsnej ziemi prawie każdy nienawidzi i potępia siebie. Jak możesz pokochać kogoś takiego? Nie uwierzy ci. Nie potrafi kochać siebie, więc skąd ta odwaga u ciebie? Nie potrafi kochać siebie, jak ty możesz go kochać? Będzie podejrzewać jakąś grę, jakąś sztuczkę, pomyłkę. Będzie podejrzewać że w imię miłości próbujesz go oszukać. Będzie bardzo ostrożny, czujny, jego podejrzliwość zatruje twoje istnienie.
Jeśli kochasz kogoś, kto nienawidzi siebie, próbujesz zniszczyć jego opinię o nim samym. Nikt tak łatwo nie porzuca opinii o sobie, jest ona jego tożsamością. Będzie z tobą walczyć, będzie udowadniać że to on ma racje, a nie ty.
(...)
Tak samo jest z Tobą, Ty też nienawidzisz siebie. Nikomu nie pozwolisz, by Cię kochał. Gdy w pobliżu Ciebie pojawia się ktoś z energią miłości, wycofujesz się, chcesz uciec, boisz się. Doskonale wiesz, że nie zasługujesz na miłość, wiesz, że tylko na powierzchni wyglądasz tak dobrze i pięknie, a w głębi jesteś brzydki. Jeśli pozwolisz temu komuś pokochać się, wcześniej czy później, i raczej wcześniej niż później ten człowiek dowie się jaki jesteś naprawdę. - OSHO

 

 

Naszą samoocenę wynosimy z domu rodzinnego. Za mało kochane, wychowywane przez toksycznych rodziców, nie umiemy potem same siebie pokochać. I choć wcale nie jesteśmy gorsze od innych, stale się za takie uważamy.

 

Czy można to zmienić? Można. Peruwiańska psycholog, specjalizująca się w coachingu kobiet, Katrin Valer opracowywała plan działania. Wystarczy nauczyć się innego spojrzenia na siebie, wyeliminować złe nawyki i zobaczymy się w zupełnie innym świetle.

 

Oto lista rzeczy do zrobienia:

 

1. Wyrzuć ze swojego słownika dwa słowa - „nigdy” i „zawsze”. - Nigdy mi się nie uda, zawsze mnie coś takiego spotyka, nigdy się nie odważę. Zastąp je stwierdzeniem – Może tym razem nie wyszło najlepiej, ale kolejnym będzie już inaczej.

 

2. Rozpoznaj swoje zalety. Masz je. Spisz nawet te, które może są drobne: umiem być sama, potrafiłam schudnąć. Zobaczysz, że lista wcale nie jest krótka!

 

3. Wyznacz nowe cele, mogą być nawet drobne, takie jak np. 20 minutowy spacer dziennie i sumiennie je realizuj.

 

4. Nie porównuj się z nikim. Każdy jest inny i ma swoją historię.

 

5. Nie wyobrażaj sobie sytuacji, zanim ich nie przeżyjesz. Że będziesz gdzieś źle się czuła, że nie dasz rady czegoś zrobić itd. Idź, zrób, a potem oceniaj.

 

6. Zaufaj intuicji i rób to, co ci podpowiada. To ona jest twoim najlepszym przewodnikiem.

 

7. Kochaj siebie, razem ze swoimi wadami.

 

8. Zadbaj o swój rozwój, odwiedzaj inspirujące miejsca, czytaj odpowiednie książki, zapisz się na warsztaty samorozwoju.

 

 

Tagi:

psychologia ,  samoocena ,  radość ,  zadowolenie ,  kobieta , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót