Partner: Logo KobietaXL.pl

Czy kobiety ubrane na czerwono są oceniane przez mężczyzn jako bardziej atrakcyjne? Wyniki badań są jednoznaczne: zdecydowanie tak. Co więcej, okazuje się, że również kobiety lubią podkreślać swoją atrakcyjność właśnie kolorem czerwonym. Najnowsze badania prof. Andrew Elliota – odkrywcy efektu czerwonej sukienki – udowadniają, że na spotkanie z atrakcyjnym mężczyzną garderoba kobiety będzie najprawdopodobniej czerwona!

Naukowcy od dawna zastanawiali się nad fenomenem koloru czerwonego. Wydaje się, że nie bez powodu doszukujemy się w nim podtekstu seksualnego. Badania antropologiczne pokazują, że już w dawnych epokach twarze młodych kobiet dekorowano czerwoną ochrą, na znak, że są gotowe do poszukiwania męża. Biolodzy natomiast zaobserwowali, że zady pawianów robią się jeszcze czerwieńsze, kiedy te są w okresie rui. Czerwony towarzyszy nam podczas walentynek i miłosnych wyznań, a korporacyjny „dress code” często nie pozwala na używanie czerwonej szminki w pracy.

Andrew Elliot i Daniela Niesta z University of Rochester jako pierwsi zbadali w jaki sposób kolor czerwony zmienia spostrzeganie kobiet przez mężczyzn. Wyniki ich pierwszych badań, opublikowanych dawno temu w Journal of Experimental Social Psychology pokazały, że zdaniem mężczyzn kobieta w czerwieni jest bardziej seksowna. Co więcej uczestnicy ich badań oceniali, że jest również bardziej zainteresowana seksem, niż kobieta w innym kolorze. Dla badanych mężczyzn czerwony był sygnałem do nawiązania bliższego kontaktu.

Tyle o mężczyznach, a jak jest z kobietami? Czy sięgają po czerwony, bo tak utarło się w kulturze, czy kiedy rzeczywiście chcą być atrakcyjne? W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie Ci sami badacze przeprowadzili kolejne badanie, w których uczestniczkami były kobiety. Manipulacja była bardzo prosta. Uczestniczkom aranżowano spotkanie z nieznajomym mężczyzną. Każda z nich dostawała pisemną informację na jego temat. Połowa kobiet czytała opis bardzo atrakcyjnego , a połowa opis nieatrakcyjnego mężczyzny. Następnie proszono je o wybór koszuli, którą założą na to spotkanie. Do wyboru miały koszulę czerwona oraz niebieską.

Co się okazało? Zgodnie z przewidywaniami na spotkanie z mężczyzną atrakcyjnym kobiety zdecydowanie częściej wybierały czerwoną koszulę, natomiast na spotkanie z mężczyzną nieatrakcyjnym niebieską.

Wyniki tego badania również opublikowano na łamach Journal of Experimental Social Psychology. Wygląda na to, że czerwony jest afrodyzjakiem docenianym nie tylko przez mężczyzn, ale również przez kobiety. Mężczyźni uważają, że kobiety ubrane na czerwono są bardziej seksowne i bardziej chętne na seks. Kobiety natomiast chcą być seksowne spotykając się z atrakcyjnym mężczyzną, dlatego też na to spotkanie ubiorą się właśnie na czerwono. – Ten impuls to nic innego tylko biologiczne echo naczelnych, które odzwierciedla i jednocześnie poszerza naszą kulturę – tłumaczy Andrew Elliot.

Natalia Frankowska https://badania.net/jaka-jest-idealna-sukienka-na-randke/

badania.net

Zapisz

Tagi:

ubranie ,  psychologia ,  randka ,  kobieta ,  mężczyzna ,  sukienka ,  czerwona sukienka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót