Partner: Logo KobietaXL.pl

Brian Tracy to kanadyjski pisarz i twórca e-booków z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu.

Wiele z jego publikacji znalazło się na liście światowych bestsellerów. Brian Tracy jest zaliczany do najlepszych mówców zawodowych na świecie. Każdego roku przemawia do ponad ćwierć miliona ludzi w całych Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Australii. Niewątpliwie udało mu się odnieść sukces. Ma też swoją koncepcję dotyczącą przyczyn, które sprawiają, że część ludzi nigdy nie stanie się bogatymi.

 

Jego zdaniem, w dużej mierze zależy to od warunków środowiskowych. Jeśli ktoś urodził się w niezamożnej rodzinie, wychował się wśród podobnych ludzi, ma takich znajomych i przyjaciół, to nie ma innych wzorców do naśladowania. Ba, nawet nigdy mu może nie przyjść do głowy, że sam mógłby stać się bogaty. Dlatego ludzie wychowani w zamożnych domach, z reguły sami są zamożni. Im najczęściej nie przychodzi do głowy, że mogłoby być inaczej. Ale jeśli nigdy nie przyjdzie ci do głowy myśl, że i ty możesz do nich dołączyć, rzecz jasna nigdy nie wykonasz w tym kierunku żadnego kroku.

A brak decyzji, jest zdaniem Tracy'ego drugim poważnym błędem. - Jeśli nadal będziesz robić to, co zawsze robiłeś, nadal będziesz otrzymywać to, co masz do tej pory – oto jego motto.

 

Kolejny ważny powód to odwlekanie decyzji w czasie. Jeśli masz odważny plan, ale zawsze jest jakieś „ale” i w związku z tym nie podejmujesz odważnej decyzji, zapomnij o sukcesie.

Kolejna przeszkoda to nieumiejętność odkładania gratyfikacji w czasie. Większość ludzi chce mieć wszystko „już” nie bacząc na koszty. Biorą kredyty, wydają każde zarobione pieniądze. Tracy uważa, że to duży błąd – jeśli nie nauczysz się oszczędzać, nigdy nie zarobisz naprawdę dużych pieniędzy. Tymczasem ważna jest też perspektywa czasowa i odkładanie pieniędzy już dziś na długoterminowe cele. To rzadka cecha ludzi żyjących z dnia na dzień, a nawet drobne kwoty mogą w ten sposób urosnąć do sporego kapitału.

 

 

Jeremy Lazarus podaje jeszcze kilka innych powodów. Lazarus to wysoko wykwalifikowany i doświadczony profesjonalista w dziedzinie biznesu, coachingu i sportu. Coaching zawodowo zajmuje się od 1999 r., A od 2000 r. Prowadzi kursy NLP i coachingowe. Przed założeniem The Lazarus Consultancy Ltd w1999 r. był konsultantem ds. zarządzania, skarbnikiem korporacyjnym i dyrektorem finansowym, ma ponad 35-letnie doświadczenie biznesowe.

 

Jego zdaniem, ludzie najczęściej nie mają tylu pieniędzy, ile by chcieli, bo tak naprawdę...wcale nie jest to dla nich tak bardzo ważne. Dlatego na początek zaleca zrobienie listy powodów, dla których chciałbyś mieć pieniądze. Jeśli ją zrobisz, wypiszesz 10 a może 100 punktów, być może zrozumiesz, czy naprawdę ci na nich zależy.

 

Lazarus uważa również, że w grę mogą wchodzić negatywne emocje związane z pieniędzmi.

To może być strach, może to być smutek, to może być poczucie winy. Więc może to być strach przed posiadaniem pieniędzy; strach przed brakiem pieniędzy; poczucie winy z powodu posiadania pieniędzy. Inna kwestia, to samoocena.

Przekonania takie jak: „Nie zasługuję na pieniądze”, „ludzie z mojego środowiska nie zarabiają pieniędzy” - tego rodzaju myśli mogą blokować przed działaniem.

Nie mniej jednak, podobnie jak Tracy, jest zdania, że większość ludzi nie rozumie mechanizmów, w jaki sposób działają pieniądze, stąd popełniają te same błędy - to zbyt szybkie ich wydawanie, brak oszczędzania, życie na kredyt, brak myślenia o przyszłości.

Jego zdaniem podstawą jest wiedza jak zainwestować to, co się ma, jak zaoszczędzić i jak wydawać pieniądze.

 

Ostatnia przyczyna to brak wiedzy o tym, jak zarobić wystarczająco dużo pieniędzy w swojej pracy lub w biznesie. A bez tej wiedzy trudno zarówno zarobić jak i inwestować w nowe przedsięwzięcia.

 

Tagi:

pieniądze ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót