Partner: Logo KobietaXL.pl

Globalne badanie dobrobytu stworzone przez Gallup-Healthways przeprowadzono w 145 krajach. Na najniższej pozycji uplasował się Afganistan. Pytano ludzi o 5 aspektów dobrobytu – poczucie celu, stosunki społeczne, finanse, zdrowie i zaangażowanie społeczne.

 

W Panamie aż 53 procent mieszkańców ma się „kwitnąco” co najmniej w trzech aspektach, co dało temu krajowi pierwsze miejsce. Badacze są zdanie, że może to też wynikać z nastawienia do życia w Ameryce Łacińskiej, gdzie ludzie częściej wyrażają pozytywne emocje niż w innych częściach świata. Panama, co należy podkreślić, ma też stabilną sytuację polityczną i gospodarczą.

 

A oto pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki:

 

·       Costa Rica: 47.6

·       Puerto Rico: 45.8

·       Szwajcaria: 39.4

·       Belize: 38.9

·       Chile: 38.7

·       Dania: 37.0

·       Guatemala: 36.3

·       Austria: 35.6

·       Mexico: 35.6

 

Najgorzej wypadł Afganistan. A oto następne kraje, w których żyje się źle: Buthan, Kamerun, Togo, Tunezja, Haiti, Ghana. USA spadło w rankingu z 12 miejsca w 2013 roku na 13 w 2014 roku.

 

Oczywiście, ze względów kulturowych, mogą występować pewne różnice pomiędzy krajami w interpretacji pytań zadawanych w sondażu. Jednak Gallup podejmuje szereg kroków w celu ograniczenia takich błędów. Badania są bardzo istotne, bo samopoczucie mieszkańców ma wpływ na cały kraj. Osoby z lepszym samopoczuciem są zdrowsze, bardziej wydajne i odporne w obliczu wyzwań. Stąd ranking jest istotny dla polityków, finansistów, ubezpieczycieli. Jest też pole do popisu dla organizacji społecznych, które chciałyby uczyć kultury dobrobytu.

czytaj koniecznie: Jak żyć pełnią życia?

źródłó livescience

 

 

Tagi:

psychologia ,  szczęście ,  świat ,  ludzie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: