Reklama:

Jak już pisaliśmy w Nic nie boli tak, jak zdrada, pojawienie się kochanki i odejście męża z domu, załamuję kobietę.

- Jej poczucie własnej wartości spada praktycznie do zera – mówi psycholog Janusz Koczberski. - bardzo często kobiety w takiej sytuacji zaczynają chorować na depresję.

Ale nie ma sytuacji bez wyjścia. Więc i po zdradzie można odzyskać wewnętrzny spokój, zbudować na nowo sens życia. Jedno jest pewne. Nie należy chować głowy w piasek.

- Trzeba zrobić rachunek sumienia i uznać fakt, że do zdrady trzeba działań dwojga małżonków – wyjaśnia Koczberski. - Przeanalizować związek, zastanowić się, gdzie i jakie popełniłam błędy? To pozwoli na zrozumienie, że nie tylko mąż jest winny, co może nie będzie przyjemne, ale za to uzdrawiające. Trzeba jasno określić „udział” obu stron w sytuacji, do której doszło.

Kolejny punkt to zastanowienie się, co dalej? Czy kobieta stawia na życie zawodowe, czy chce jeszcze próbować szczęścia w życiu osobistym?

- Są przypadki kobiet – pracoholiczek stale nieobecnych w domu – mówi Koczberski. - Nie widzą tego, że zaniedbywały męża, dzieci. Maja koronny argument – pracowałam, żebyśmy mieli więcej pieniędzy. Ale czy pytały partnera, co on woli? Żonę w domu czy wysokie konta w banku?

Dlatego kobieta musi wiedzieć, czego chce na przyszłość. Jeśli pochłania ją praca i schemat ma się powtórzyć, lepiej zrezygnować z szukania kolejnego towarzysza życia i oddać się swojej pasji.

W najgorszym położeniu są kobiety, które były zależne od mężów. Wtedy odejście z domu do innej pogrąża je jeszcze bardziej.

- To typ kobiet wychowywanych w przekonaniu, że „lepiej żeby pił, żeby bił, ale żeby był” - wyjaśnia Koczberski. - Im jest szczególnie trudno i często wymagają głębokiej psychoterapii.

Tak czy siak, nie należy unosić się honorem i „niczego od niego nie chcieć”.Porzucona kobieta powinna być bezwzględna w walce o majątek, szczególnie gdy ma dzieci. Mężczyzna, który odchodzi do innej często zapomina o pozostawionym potomstwie. Dlatego trzeba zawalczyć o korzystny podział majątku, alimenty i rozwód z jego winy. To jest konieczne.

Zdarza się też, ze skruszony małżonek nagle pragnie powrotu. Przyjąć? Wygonić? Jak z tego wybrnąć?

Nie ma łatwej odpowiedzi. Jedno jest pewne, z otwartymi ramionami nie ma co witać, bo nic potem z tego nie będzie.

- Mówiąc serio, trzeba zapytać, po co wrócił, czego chce i czego oczekuje – podpowiada Koczberski.- musi dojść do pewnego wyrównania rachunków, on musi zrozumieć siebie a ona jego.

Związek trzeba budować na nowo ale najpierw muszą zostać oczyszczone fundamenty. Dalego on musi wiedzieć, co ona czuła, a ona poznać jego argumenty. Czasami się udaje, ale reguł nie ma. Jedno jest pewne – po zdradzie też można wrócić do normy. Choć rzecz jasna, nie jest to łatwe.

Magdalena Gorostiza

 

Tagi:

zdrada,  związek,  małżeństwo,  kobieta,  partner,  mąż, 

Zostaw komentarz:


  • Komentarz od: ~Zdradzona.   zgłoś nadużycie  

    Zdradzona.też czuje że jestem zdradzina ale mam wspaniałe dzieci dla których warto żyć. Myślę że los się uśmiechnie jestem optymistką.

  • Komentarz od: ~NIEZNAJOMA   zgłoś nadużycie  

    ZDRADY SIE NIE WYBACZA ZNAM TO Z DOSWIADCZENIA FACET KTORY NIBY PRZYZNAL SIE DO ZDRADY CO POSZEDL Z INNOM A CO INEGO MOWIL I TUMACZYL SIE NIESTETY UMNIE JEST ZE NIE MA NIC NA USPRAWIEDLIWIENIE TAKIE PRZYSLOWIE MOWI JAK PIES NIE DA SUKA NIE WEZNIE I ODWROTNIE FACET TO ZDRADZAL I ZAWSZE BEDOM FACECI ZDRADZAC NIE MA WYJOTKOW TO NA TYLE

  • Komentarz od: ~kicia   zgłoś nadużycie  

    ja też żyję w związku po zdradzie. nie zawsze jest tak jak w tym artykule czyli stereotypowo. sytuacje są naprawdę różne i trudne do uwierzenia, a jednak. wszystko opiera się na miłości i zrozumieniu. jeśli się kogoś kocha i czuje się cały czas miłość tej drugiej osoby to trzeba dać szansę obojgu na wspólną przyszłość i wybaczyć. nie podobają mi się też te rady o wyciaganiu pieniędzy od mężczyzny. znam takie przypadki, ze kobieta z dziećmi żyje jak królowa, a były mąż jak biedak, bo większość oddaje w alimentach. zawsze rodzi to jeszcze gorsze relacje między ludźmi, a co gorsza między ojcem i dziećmi. często też kobiety podczas rozwodu domagają się pozbawienia praw rodzicielskich przez ojca tylko dlatego, że są zaślepione swoją złością i same utrudniają te kontakty dzieci z ojcem. osobiście uważam, że jeśli matka domaga się pozbawienia praw rodzicielskich dla ojca to powinna automatycznie nie dostawać alimentów. bo teraz wszystko rozbija się o kasę, a uczucia się nie liczą.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...