Partner: Logo KobietaXL.pl

Podczas jednego z badań przeprowadzonych na Florida State University, 51 studentów podzielono na dwie grupy i poproszono o umycie naczyń. Jednej z grup dano przed zmywaniem do przeczytania fragment publikacji, dotyczący znaczenia uważności w naszym życiu:

 

„Podczas zmywania naczyń należy tylko zmywać naczynia. Oznacza to, że zmywając naczynia, należy być w pełni świadomym faktu, że zmywa się naczynia. Ale właśnie o to chodzi. Fakt, że stoję tutaj i myję naczynia, jest cudowną rzeczywistością. Jestem całkowicie sobą, podążam za oddechem, świadomy mojej obecności i moich myśli i działania.”.

 

Wyniki badań pokazały, że grupa, która myła naczynia z uważnością, nie tylko zmniejszyła poziom stresu o 27 procent, lecz też zwiększyła swoją kreatywność. U studentów, którzy tylko machinalnie zmywali naczynia, nie zauważono żadnych korzyści z wykonywanej pracy.

 

- Byłem zaskoczony jak przyziemne czynności, wykonywane w odpowiedni sposób, mogą być promocją mindfulness, a jednocześnie poprawiać samopoczucie – wyznał biorący udział w eksperymencie doktorant Adam Hanley.

 

Jak więc wykorzystać tę niezbyt zazwyczaj lubianą czynność? Trzeba skupić się na dobrych rzeczach z nią związanych, zapachu płynu do naczyń, ciepłej wodzie, jej przepływie. Skupienie się na procesie mycia, zamiany brudnego w czyste, może mieć zupełnie nieoczekiwane korzyści.

 

 źródło https://www.todo-mail.com/content.aspx?emailid=19288

 

Tagi:

mindfullness ,  uważność ,  mycie naczyń , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: