Partner: Logo KobietaXL.pl

Najważniejsze zadania wątroby

Wątroba pełni w naszym ciele ponad 500 różnych funkcji! Nic więc dziwnego, że kiedy ten narząd choruje, cały organizm zaczyna funkcjonować dużo gorzej. Ten największy organ w naszym ciele kojarzymy zwykle z usuwaniem z organizmu szkodliwych substancji. Wątroba składa się z wielu tysięcy komórek wątrobowych nazywanych hepatocytami. To właśnie te komórki są odpowiedzialne za filtrowanie i usuwanie groźnych toksyn. Hepatocyty codziennie oczyszczają nasz organizm ze szkodliwych substancji, które przenikają przez skórę, znajdują się we wdychanym powietrzu oraz w spożywanych pokarmach. Bez dobrze działającej wątroby toksyny zaczęłyby się gromadzić w tkankach. Dlatego często mówi się, że jeśli dbamy o zdrowie wątroby, nie są nam potrzebne żadne diety oczyszczające.

Inne ważne zadania, jakie wypełnia wątroba to przetwarzanie składników odżywczych w związki, które łatwiej przyswoi nasz organizm np. hepatocyty rozkładają skrobię na cukry proste, z których ciało łatwiej może skorzystać. W wątrobie produkowana jest również żółć, bez której nie jest możliwe prawidłowe trawienie posiłków, cholesterol oraz heparyna odpowiedzialna za regulację krzepliwości krwi. Na dodatek w tym organie są magazynowane witaminy (A, D, B12) oraz żelazo. Wątroba jest też odpowiedzialna za metabolizowanie tłuszczów i magazynowanie glikogenu. Te wszystkie zadania to zaledwie kilka najważniejszych funkcji tego największego narządu. Dlatego, jeśli nie zadbamy odpowiednio o naszą wątrobę, to odczuje to cały nasz organizm. Osłabiony organ pracuje z trudem i nie może dobrze wywiązywać się ze wszystkich swoich zadań.

Objawy chorób wątroby

Pierwszym, co kojarzy nam się z problemami z wątrobą, jest ból wątroby. Jak to możliwe, że odczuwamy dolegliwości bólowe, skoro sam narząd nie jest unerwiony? Jak może boleć coś, co nie jest podłączone do układu nerwowego? Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste. Kiedy z naszą wątrobą zaczyna dziać się coś niepokojącego lub dopadną ją różnego rodzaju choroby, zaczyna się powiększać. Zbyt duży narząd zaczyna uciskać na błonę surowiczą oraz inne organy. Wtedy pojawia się charakterystyczne kłucie w prawym podżebrzu, które większość nazywa bólem wątroby. Więcej na temat tego zjawiska można przeczytać na http://essentiale.pl/czy-watroba-boli.

Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na problemy z wątrobą? Częste symptomy to wymioty, nudności, brak apetytu, ból brzucha oraz jadłowstręt do tłustych potraw. Możemy czuć się też osłabieni, cierpieć na kolki wątrobowe lub wzdęcia, mieć problemy z krzepnięciem krwi i obrzękami oraz zauważyć u siebie zmianę metabolizmu przyjmowanych leków. Problemy z wątrobą wpływają również negatywnie na nasze libido, zaburzają miesiączkowanie oraz sprawiają, że szybciej się męczymy podczas wysiłku fizycznego.

Chora wątroba ujawnia się też na skórze. Na twarzy mogą pojawić się pajączki naczyniowe zwane również pajączkami wątrobowymi, a na ciele przebarwienia i plamki. Szczególnie niepokojące są zmiany w kolorze brązowym lub żółtym. Inne objawy wskazujące na problemy z wątrobą to przebarwienia paznokci oraz rumień dłoniowy. Jeśli natomiast zauważymy u siebie żółte zabarwienie twardówek oraz skóry, może to oznaczać, że mamy problem z drogami żółciowymi. Nadmiernie nagromadzona bilirubina może zabarwiać nasze ciało na żółto. Takie objawy często pojawiają się przy marskości wątroby lub są związane z wirusowym zapaleniem wątroby.

Co najbardziej szkodzi wątrobie?

Objawy bólu wątroby nie biorą się znikąd. Oprócz chorób, które wynikają z zakażenia różnego rodzaju drobnoustrojami, bardzo często sami szkodzimy swojemu ciału. Jednym z najgorszych nawyków wielu osób jest łączenie leków z alkoholem. Bardzo niebezpieczna dla naszej wątroby jest mieszanka leków przeciwbólowych zawierających paracetamol oraz alkoholu. Inne leki w połączeniu z drinkami nie są aż tak nieszczące, ale również negatywnie wpływają na wątrobę. Jeżeli danego dnia braliśmy jakiekolwiek leki, to odpuśćmy sobie alkohol. Wiele osób bardzo źle się czuje po połączeniu napojów wyskokowych z antybiotykami, lekami hormonalnymi, przeciwgrzybiczymi oraz doustnymi lekami przeciwtrądzikowymi. Jeżeli bierzemy jakieś leki na stałe, a od czasu do czasu chcielibyśmy wypić alkohol, to taką sytuację trzeba najpierw skonsultować z lekarzem. Nigdy na własną rękę nie decydujmy się na takie mieszanie.

Jeżeli mówimy już o alkoholu, to jest to jeden z największych wrogów naszej wątroby. Szacuje się, że zdrowa osoba w ciągu tygodnia może wypić pewną ilość alkoholu, która nie wpłynie negatywnie na wątrobę. Mężczyźni mogą spożyć 21 porcji po 8 gramów czystego etanolu, za to kobiety 14 porcji po 8 gramów. W innych źródłach ilość alkoholu, którą mogą bezpiecznie wypijać kobiety, jest dużo niższa – wynosi 7 porcji po 8 gramów czystego etanolu. Kobiety dużo gorzej niż mężczyźni tolerują alkohol i regularne picie dużo bardziej im szkodzi.

Problemy z wątrobą mogą wywołać również złe nawyki żywieniowe. Tłuste i ciężkostrawne potrawy, które na dodatek zjadamy w zbyt dużych ilościach, osłabiają ten ważny organ. Z drugiej strony bardzo szkodliwe jest też zbyt szybkie tracenie na wadze. Restrykcyjne diety odchudzające powodują, że zbyt dużo tłuszczu dostaje się do krwi i zaczyna obrastać wątrobę. Aby pomóc naszemu organowi się zregenerować najlepiej zastosować dietę na stłuszczoną wątrobę. Szkodliwe jest też przesadzanie z codzienną ilością mocnej kawy lub herbaty, palenie papierosów, stresujący tryb życia i nieprawidłowo leczona cukrzyca.

Dieta wątrobowa – co jeść, a czego unikać?

Nasza wątroba potrzebuje odpowiedniego paliwa, aby mogła prawidłowo funkcjonować. Jeżeli zmienimy dietę odpowiednio wcześnie, wątroba będzie się mogła bez problemu zregenerować. Najważniejsze jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu jak najwięcej surowych warzyw np. brokułów, pomidorów, papryki, awokado, zielonej pietruszki, buraków, marchwi, selera, zielonych liści oraz kiełków. Sięgajmy też regularnie po pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane oraz orzechy.

Regenerację wątroby wspomagają również świeże owoce bogate w witaminę C i przeciwutleniacze np. jabłka, maliny, truskawki, porzeczki, borówki oraz owoce cytrusowe. Nie zapominajmy też o produktach pełnoziarnistych z dużą ilością błonnika i piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Możemy się wspomagać ziołami, które dobrze działają na wątrobę np. ostropestem plamistym, zielem dziurawca lub mniszkiem lekarskim. Unikajmy za to słodyczy, tłustych, smażonych potraw i wysokoprzetworzonej żywności. Aby nasz organ był cały czas w dobrej formie, potrzebna nam jest dieta wątrobowa. Przepisy na przykładowe posiłki w diecie wątrobowej można znaleźć na http://essentiale.pl/dieta-watrobowa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://www.bieganski.com.pl/other/doc/2591/watrobowa.pdf
  • https://www.szpital.lublin.pl/attachments/article/774/dieta_watrobowa.pdf
  • http://www.weltbild.pl/pub/mm/multimedia/application/pdf/9788372776334.pdf
  • http://waskoczopnik.pl/pdf/Dieta_watrobowa.pdf 

Tagi:

zdrowie ,  dieta ,  wątroba , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót