Partner: Logo KobietaXL.pl

Wiele osób największą uwagę przykłada do wyglądu obuwia. Wydaje się, że buty powinny przede wszystkim dobrze wyglądać, mieć odpowiednią kolorystykę i krój. Być może na pokazie mody estetyka odgrywa dużą rolę, jednak w codziennym użytkowaniu liczy się przede wszystkim wygoda i funkcjonalność obuwia.

Buty dla bolących stóp

Osoby, które cierpią na bóle stóp, muszą przykładać szczególnie dużą uwagę do doboru odpowiednich butów. Schorzenia stóp, a w następstwie nóg, czy bioder będą stanowić prawdziwe utrapienie, jeżeli nie podejmiemy działań zapobiegających rozwojowi choroby. Lekkomyślny zakupu obuwia, kierowany głównie względami estetycznymi lub finansowymi może jedynie spotęgować objawy choroby. Należy przestać przejmować się tym, co powiedzą znajomi lub sąsiedzi i zacząć interesować się tym, co mówią rehabilitanci i doradcy w sklepach medycznych sprzedający obuwie zdrowotne. Aby poprawić komfort podczas codziennych spacerów warto ominąć sklepy lub stoiska z tanimi butami i zajrzeć do punktu z obuwiem, które leczy zamiast wyglądać.

– Niestety większość osób kupuje produkty, które mają dobrze wyglądać i najlepiej takie, które były mocno przecenione. Mało kto zwraca uwagę na podstawową funkcję obuwia, którą jest ochrona stopy w taki sposób by uniknąć dokuczliwych przypadłości – przyznaje Mirosław Żywicki z firmy Mobilex.

Buty, które leczą

W sklepach z butami lub w sklepach medycznych można znaleźć obuwie przygotowane w taki sposób, by przynosiło ulgę schorowanym stopom. Producenci takich modeli doskonale wiedzą z jakimi problemami borykają się tacy ludzie, są w stanie użyć takich materiałów i takich technik, aby niwelować objawy chorób lub im zapobiegać albo ograniczać pogłębianie wady stóp.

 

– Jednym z najważniejszych elementów jest podeszwa, która powinna być elastyczna i łatwo się wyginać, dzięki temu mięśnie będą pracować prawidłowo. Równie ważna jest wkładka do butów. W obuwiu komfortowym możemy dobrać ją indywidualnie i dopasować do naszego profilu stopy – dodaje Żywicki.

Różne rodzaje wkładek odpowiadają indywidualnym potrzebom kupującego. Można znaleźć takie, które amortyzują stopę, są bardziej miękkie - łagodzą ból oraz takie które korygują płaskostopie dzięki specjalnemu wyprofilowaniu. Ważną rolę odgrywa szerokość buta. Jeżeli nie będzie posiadał odpowiednich wymiarów i palce będą ściśnięte, uniemożliwi to prawidłową pracę mięśni, a także będzie generować uciążliwy ból. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość regulacji buta, za pomocą np. pasków zapinanych na rzepy lub na klamerkę. Możemy dostosować obuwie do lewej i prawej stopy osobno lub reagować na okresowe puchnięcie stóp. Materiał z jakiego wykonany jest but to również bardzo istotny czynnik. Nawet jeżeli zapłacimy więcej, warto wybrać obuwie wykonane z tworzywa zapewniającego prawidłowy przepływ powietrza. W innym wypadku stopa będzie się nadmiernie pocić, co przyczyni się do generowania zmian skórnych.

Kształt stopy się zmienia

Stopy wciągu naszego życia zmieniają się wraz z wiekiem. To jak chodzimy, jakie buty nosimy, jakie dystanse pokonujemy i jakie mamy genetyczne predyspozycje powoduje modyfikacje stopy. Dlatego dobór odpowiedniego obuwia wcale nie jest prosty. Sprawę komplikuje wiele chorób, takich jak hallux, płaskostopie, czy cukrzyca. Odpowiednie buty zapobiegają ich pogłębianiu się.

– Kilkugodzinny spacer podczas, którego mięśnie stopy są ściśnięte lub nienaturalnie wygięte powoduje zwyrodnienia mięśni, stawów i zmiany skórne. Przed podjęciem decyzji o zakupie obuwia należy więc upewnić się, czy stopa będzie pracować w nim prawidłowo – uzupełnia ekspert z firmy Mobilex. Aby dokonać właściwego wyboru należy poradzić się specjalisty, który pomoże nam wybrać takie buty, które będą dbać o nasze zdrowie.

Buty to bardzo ważny element, mający duży wpływ na nasze samopoczucie. Jeżeli nie przyłożymy odpowiedniej uwagi do doboru obuwia, zwykły spacer może się okazać drogą przez mękę. Dobrze dobrane obuwie będzie również zapobiegać rozwojowi schorzeń, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć.

Tagi:

buty ,  stopy ,  wygodne buty , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót