Partner: Logo KobietaXL.pl
Podobne artykuły:

Depresja: rozpoznawanie nietypowych objawów

Jednym z powodów, dla których depresja może być trudna do zidentyfikowania, jest to, że jej objawy mogą się znacznie różnić w zależności od osoby i czasami mogą być maskowane przez nietypowe objawy.

Na przykład niektórzy ludzie w depresji mogą okazywać niezadowolenie, urazę lub irytację. W rzeczywistości agresja — w tym jawne akty przemocy — może wskazywać na „ukrytą” depresję. Depresja udająca gniew może początkowo wydawać się zaskakująca, ale nie wtedy, gdy nadużywa się alkoholu lub substancji odurzających, a dodatkowo traumy z dzieciństwa, zostały z nimi powiązane.

Podobnie jest z osobą, która doświadcza lęku, Znajduje się ona w grupie wysokiego ryzyka rozwoju depresji. Wiele osób z lękiem będzie miało również objawy depresji, ponieważ często istnieje genetyczna predyspozycja do tych współwystępujących zaburzeń.

Depresja może również manifestować się psychosomatycznie, co oznacza, że zamiast objawiać się przede wszystkim jako zaburzenie nastroju, dominującym objawem mogą być niejasne bóle, zawroty oraz bóle głowy, problemy trawienne lub ból pleców. Sprawę komplikuje fakt, że często trudno jest stwierdzić, czy depresja powoduje objawy fizyczne, czy też objawy fizyczne powodują depresję.

Co powoduje depresję?

Nikt nie wie na pewno, dlaczego niektórzy ludzie popadają w depresję, a inni nie. Depresja może wystąpić spontanicznie, bez wyraźnej przyczyny. Jest dobrze udokumentowane, że po jednym epizodzie depresyjnym zwiększa się ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu depresyjnego w późniejszym życiu. 

Dzisiejsi psychiatrzy ogólnie patrzą na depresję, co oznacza, że postrzegają ją jako złożone zaburzenie, najprawdopodobniej wywołane przez nakładające się na siebie czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne (określane również jako środowiskowe).

Wśród potencjalnych czynników przyczyniających się do depresji są:

  • Genetyka

Wiele badań sugeruje, że depresja może wynikać z predyspozycji genetycznych. Naukowcy uważają, że chociaż niektóre geny mogą zwiększać ryzyko, do wywołania objawów potrzebne są inne czynniki.

  • Neuroprzekaźniki

Długo utrzymywany pogląd, że depresja jest spowodowana niskim poziomem pewnych neuroprzekaźników (przekaźników chemicznych, które komunikują się między neuronami) został obalony. Jasne jest, że neuroprzekaźniki odgrywają pewną rolę, przynajmniej dla niektórych osób.

  • Stan zapalny 

Wiele badań wskazuje, że stan zapalny związany z chorobą lub stresem może powodować zmiany chemiczne w mózgu, które mogą wywołać lub nasilić depresję u niektórych osób i wpłynąć na reakcję danej osoby na terapię lekową.

  • Trudności 

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że czynniki psychologiczne i społeczne, takie jak: przemoc, zły stan zdrowia i odżywianie, bezrobocie, izolacja społeczna lub samotność, niski status społeczno-ekonomiczny, czy stresujące wydarzenia życiowe mogą odgrywać decydującą rolę w wystąpieniu depresji.

Czy zwolnienie lekarskie z pracy podczas depresji, to dobry pomysł?

Tak, jak najbardziej tak. Choroby psychiczne, są tak samo ważne oraz niebezpieczne, jak choroby fizyczne. Nie powinniśmy bagatelizować potencjalnych objawów lub symptomów, które wskazują na depresję. Każdorazowo, kiedy mamy przypuszczenia, że coś może być nie tak, warto udać się do psychiatry.

Lekarz przeprowadzi z nami wywiad medyczny, zapyta o choroby w rodzinie oraz przyjmowane leki. Podczas wizyty, zdecyduje, czy zachodzi konieczność, abyśmy udali się na terapię, zaczęli przyjmować określone leki, czy przeszli na zwolnienie lekarskie, aby w pełni powrócić do zdrowia. 

Depresja tłumi doznania przyjemności oraz kreatywność, odcina łączność, a w najgorszym przypadku pozbawia nadziei. Często powoduje również głęboki ból emocjonalny nie tylko u osoby, która go doświadcza, ale także u najbliższej rodziny i przyjaciół tej osoby. Nie pozwól, aby ta choroba zawładnęła całym Twoim życiem. Udaj się w porę do specjalisty i uzyskaj zwolnienie lekarskie, które pozwoli Ci na odzyskanie dawnego siebie. 

Artykuł zewnętrzny

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Powrót