Na szczęście współcześnie mamy o wiele większe możliwości radzenia sobie z bliznami, dzięki postępom w technologii i medycynie. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych możliwe jest na przykład w Klinice Murano (patrz: https://klinikamurano.com/oferta_usuwanie-blizn-i-blizn-potradzikowych_221.html), dzięki użyciu specjalnego lasera - jak Discovery Pico czy Alma Harmony XL iPixel. Co warto wiedzieć o samym zabiegu i dlaczego warto się na niego zdecydować?

 

trądzik

 

Dlaczego należy usuwać blizny?

Blizny - bez względu na to jakiego są pochodzenia - odróżniają się wyraźnie od zdrowej skóry. Widać to szczególnie w okresie lata, ponieważ nie opalają się tak jak zdrowa tkanka. Jeśli to blizny powstałe po trądziku, zapewne jest ich wiele, są drobne, ale na ciemniejszej skórze będzie je widać. Być może zostaną nieco zakryte przez samoopalacz, czy też krem brązujący, ale nawet ich oddziaływanie będzie gorsze na zmienioną tkankę, niż na zdrową skórę. Jeśli chcemy by cera była jednolita, należy usunąć blizny w inny sposób.

Blizny potrądzikowe  mogą mieć charakter wgłębień, przebarwień, albo być białe. Powstają naturalnie w procesie gojenia, gdy skóra została wcześniej uszkodzona, albo zraniona - a tak się dzieje, gdy walczymy z trądzikiem i wypryskami. Najlepiej usuwać blizny, gdy są jeszcze świeże, to znaczy w około 12 miesięcy po ich powstaniu - wówczas zachodzą w nich procesy regeneracyjne. Odpowiednia dbałość o nie w tym czasie może sprawić, że zupełnie znikną, choć czasem nie ma na to szansy. Sposoby usuwania blizn zależą od tego, jaki dokładnie mają one charakter, jak są duże i jak stare.

 

Jak usuwać blizny po trądziku?

 

Usuwanie blizn po trądziku musi być poprzedzone dokładnymi oględzinami oraz wywiadem z pacjentem. Istotny jest rodzaj powstałego w ten sposób znamienia, jak również jego lokalizacja. W trakcie wywiadu z pacjentem specjalista dowiaduje się z kolei:

jakie uwarunkowania genetyczne posiada dany pacjent (być może jest coś szczególnego, na co warto zwrócić uwagę)

jaki jest charakter urazu

czy pacjent odczuwa jakieś dolegliwości, które mogą wpłynąć na decyzję o zabiegu

jak prezentuje się blizna (jaka jest jej masa, konsystencja, zarys, zabarwienie, aktywność, wrażliwość itp.).

Usuwanie blizn po trądziku przy pomocy lasera polega na używaniu jego skoncentrowanego promienia, żeby usunąć martwy naskórek, pozostawiając miejsce dla komórek skóry nowych i świeżych. Blizny stają się wyraźnie spłycone i stopniowo zastępowane są przez nowe komórki, co czyni cerę gładszą, ładniejszą i o bardziej ujednoliconym kolorycie. Oczywiście, w tym celu nie wystarczy jedynie jeden zabieg, choć już po pierwszym zastosowaniu lasera widać znaczącą różnicę.

 

Jak wygląda zabieg przy użyciu lasera?

 

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych polega zawsze na tym samym, choć można używać do wykonania zabiegu różnego rodzaju sprzętu. Nowością jest laser Discovery Pico, będący laserem pikosekundowym, - najnowocześniejszym, jaki jest obecnie dostępny na rynku. To laser silny i bardzo elastyczny, a jednocześnie umożliwiający zredukowanie wytwarzanej energii nawet o połowę w porównaniu z wieloma innymi laserami. 

Zabieg może trwać od 15 do nawet 45 minut - wszystko zależy od indywidualnego przypadku i od części oraz powierzchni ciała, jakie będą poddane działaniu lasera. Nadaje się on nie tylko do usuwania przebarwień czy blizn, lecz również rozstępów, albo tatuaży. Laser emituje promieniowanie w postaci ultrakrótkich, skoncentrowanych impulsów pikosekundowych. W dodatku jest to zabieg bezpieczny dla pacjentów (ryzyko powikłań zostało zminimalizowane), a praktycznie bezbolesny. Nie jest również konieczna żadna rekonwalescencja po jego wykonaniu.

Tagi:

uroda,  trądzik,  blizny,  laser, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót