Partner: Logo KobietaXL.pl
Czym jest światło niebieskie? 
 
Światło niebieskie, czyli HEV (High Energy Visible Light) emitowane jest przez ekrany monitorów komputerowych, smartofnów, telewizorów. Jego przenikalność do skóry jest wysoka, dużo wyższa niż promieniowania UV. Oznacza to, że każdego dnia jesteśmy przez wiele godzin (jeśli nie przez cały dzień) narażeni na działanie promieniowania, które niszczy naszą skórę. Praca w biurze, wieczorne oglądanie serialu na laptopie, a nawet przeglądanie Instagrama na smartfonie narażają nas na kontakt ze światłem niebieskim. Co możemy z tym zrobić? Najlepszym sposobem wydaje się ograniczenie korzystania z elektroniki – nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Osoby pracujące przed komputerem muszą znaleźć inny sposób na ochronę cery. 
 
Jak światło niebieskie wpływa na naszą skórę? 
 
Wpływ niebieskiego światła na skórę jest druzgocący. Światło niebieskie sprawia, że: 
 
Skóra szybciej się starzeje: co rusz pojawiają się zmarszczki i skóra zaczyna tracić swój młodzieńczy blask.
Cera traci elastyczność: staje się wątła i rozciągnięta, brak jej dawnej sprężystości. 
Skóra traci ochronę: niebieskie światło uszkadza barierę lipidową, przez co skóra staje się bardziej narażona na działanie np. szkodliwych czynników atmosferycznych. 
Na skórze pojawiają się przebarwienia: twarz usiana nieestetycznymi czerwonymi plamkami? Niestety taki może być właśnie skutek działania światła niebieskiego. 
Może pojawić się trądzik: światło emitowane przez monitory zaostrza stany zapalne i powoduje, że na skórze pojawia się coraz więcej zmian trądzikowych.
Jesteśmy bardziej narażeni na nowotwory: długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może sprzyjać powstawaniu groźnych nowotworów skóry. 
 
Jak chronić skórę przed światłem niebieskim? 
 
Jak pomóc skórze, która narażona jest na długotrwały kontakt ze światłem niebieskim? Na rynku dostępnych jest sporo kosmetyków dedykowanych osobom, które spędzają wiele czasu przed monitorem komputera. Z powodzeniem jednak możemy korzystać też ze standardowych produktów zawierających składniki, które zneutralizują działanie promieniowania niebieskiego. Co zatem powinno znaleźć się w składzie wybranego kremu, serum czy maseczki? 
 
Filtr HEV: ten dobroczynny składnik ochroni skórę nie tylko przed działaniem blue light, ale też przed smogiem i promieniowaniem UV. Produkty z filtrem HEV warto zatem stosować przez cały rok!
 
Kolagen: odpowiada za jędrność, sprężystość i elastyczność skóry. Niebieskie światło niszczy wiązania kolagenowe, więc warto go suplementować. Możemy stosować kosmetyki z kolagenem do twarzy, suplementować kolagen w tabletkach lub wybrać kolagenowy preparat do picia.
 
Elastyna: wygładza drobne zmarszczki i podobnie jak kolagen sprawia, że skóra jest jędrna i napięta. Kremy z elastyną (szczególnie bogate kremy na noc) pomogą uzupełnić niedobór tego składnika w skórze. 
 
Kosmetyki z antyoksydantami: w walce ze szkodliwym wpływem promieniowania niebieskiego na skórę pomogą też produkty kosmetyczne z antyoksydantami: 
witamina C: serum z witaminą C to idealna opcja dla właścicielek skóry suchej i z przebarwieniami. Wodnisty płyn można stosować pod krem na noc, by zintensyfikować działanie kosmetyku. 
witamina E: rozjaśnia skórę, działa przeciwzapalnie i nawadnia cerę. 
witamina B3: ta witamina posiada właściwości przeciwutleniające i chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. 
 
Pamiętajmy, że wielogodzinna praca przed komputerem jest szkodliwa nie tylko dla oczu, ale również dla cery. Chcąc zapewnić swojej skórze odpowiednią ochronę, warto sięgać po odpowiednie kosmetyki, ale też w miarę możliwości zrezygnować z korzystania ze smartfona wieczorem (lub przynajmniej mocno je ograniczyć). Dzięki temu nasza skóra zachowa młody wygląd na długi czas.
 
 
Autorką tekstu jest Marysia – redaktorka internetowego magazynu NMAG od Nutridome
 

Tagi:

uroda ,  niebieskie światło , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz