Partner: Logo KobietaXL.pl

Prawdziwa sałatka grecka jest zrobiona z pomidorów, ogórków, cebuli, papryki,oliwek i fety, choć w niektórych regionach kraju używa się do niej innych gatunków sera.

W sałatce tej nigdy nie ma sałaty ani żadnych innych zielonych liściastych warzyw. Nigdy nie miesza się jej przed podaniem, a ser nie jest krojony w kostkę. Jego duży kawałek umieszczany na wierzchu sałatki. Jeśli więc gdziekolwiek w restauracji podadzą wam wymieszaną sałatkę z małymi kawałkami fety, to znak, że tak naprawdę kucharz nie zna prawdziwego przepisu. Pomidora i ogórka kroimy na duże kawałki, a oliwki są zawsze dodawane w całości, nie kroimy ich w plasterki.

Horiatiki wymaga doskonałych składników.

 

Jak w przypadku większości prostych dań, horiatiki wymaga doskonałych składników. Pomidory muszą być dojrzałe i pachnące, ogórki jędrne. Oliwa powinna być z pierwszego tłoczenia, a oliwki typowo greckie – kalamata, kupimy je bez problemu w różnych marketach.

 

Trzeba mieć dobrą oliwę i prawdziwe greckie oliwki.

 

Pamiętajmy też, żeby kupić oryginalną fetę. Ta nazwa jest zastrzeżona, więc jeśli w sklepie zobaczycie „grecki ser sałatkowy” lub coś w podobnym stylu, oznacza to, że nie jest to wyrób oryginalny. Ta sałatka nie ma też żadnego dressingu. Nigdy nie ma w niej musztardy, cytryny ani czosnku.

 

Warto kupić oryginalną fetę.


Składniki


2-3 pomidory
1 średni ogórek
5-6 greckich czarnych oliwek kalamata
1/2 małej, najlepiej czerwonej cebuli
1/2 małej zielonej papryki
1 kawałek fety około
6 łyżek oliwy z oliwek
1 łyżeczka suchego oregano
3 łyżki octu z czerwonego wina
sól

 

 

Pomidory i ogórki kroimy na grube kawałki. Cebulę i paprykę w grubsze pióra. Wrzucamy do miski, dodajemy oliwki i mieszamy. Polewamy sałatkę oliwą i octem, solimy. Na wierzchu układamy kawałek fety. Posypujemy oregano. Sałatkę mieszamy w trakcie jedzenia, wówczas też dzielimy fetę na drobniejsze kawałki.

 

Tak podaje się sałatkę w Grecji.

 

W Grecji można kupić gotową przyprawę do sałatki. Jest w niej nie tylko oregano, ale również tymianek, suszone pomidory czy sól. I choć przyprawa jest smaczna, zawiera dodatki, których nie ma w oryginalnym przepisie. Ale przecież każdy może doprawiać ją po swojemu, najważniejsze, by odpowiadała gustom domowników.

 

W Grecji można kupić gotową przyprawę.

 

Tagi:

przepisy ,  grecka sałatka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót