Partner: Logo KobietaXL.pl

Większość z nas już od małego ma zakodowany schemat kupowania butów - poza wizualnym wyborem, mierzymy wybraną parę, robimy kilka kroków po sklepie, by sprawdzić czy nic nas nie uwiera, po czym zadowoleni zmierzamy do kasy. A ilu z nas zdarzały się potem sytuacje, kiedy ta z pozoru idealna para uwierała lub obcierała stopy przy dłuższym użytkowaniu, co kończyło się biegiem do apteki po różnego rodzaju plastry i maści? Jedyną rzeczą, o jakiej wtedy marzyliśmy, było zdjęcie butów ze stóp. Warto pamiętać, że niezależnie od okazji, na jaką dokonujemy zakupów, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów.

 

Profilowanie buta

 

To najważniejsze kryterium doboru obuwia, szczególnie jeśli chodzi o szpilki. Ważne, by cała stopa miała solidne podparcie, a konstrukcja cholewki była stabilna. Dzięki temu nogi oraz kręgosłup nie będą odczuwać zmęczenia przez nieprawidłowe rozłożenie ciężaru ciała. Podeszwa powinna być na tyle elastyczna, by stopa pracując w bucie przybierała jak najbardziej naturalny kształt. Należy również dokładnie sprawdzić wnętrze buta, czyli to, jak zostały wykonane połączenia wszystkich elementów. Tutaj ważne jest, aby szwy były niewidoczne i pozostawione bez wybrzuszeń, które mogą powodować obtarcia.

 

Odpowiedni materiał

Mimo iż rynek oferuje buty z najróżniejszych materiałów, to jednak najlepsze dla naszych stóp są te wykonane z naturalnych materiałów. Pozwalają one stopom przede wszystkim swobodnie oddychać. Obuwie wykonane z naturalnej skóry dopasowuje się do kształtu stóp podczas noszenia. Niewłaściwie dobrany rozmiar można rozciągnąć za pomocą prawideł lub uelastycznić szmatką nasączoną alkoholem i włożoną do środka buta pozostawionego tak na noc.

 

Obcas

Noszenie obcasów na co dzień, mimo iż pięknie wyglądają, nie jest wskazane ani dla naszych nóg, ani kręgosłupa. Przy ich wyborze koniecznie należy zwrócić uwagę na to, by ciężar ciała rozkładał się możliwie na całej stopie, a nie jedynie z przodu lub z tyłu. Nie kupujmy modeli, w których kąt nachylenia obcasa jest zbyt mocny, uciskają nas, są za duże lub chwiejne. Chodzenie w nich może przyprawić nas jedynie o otarcia i ból głowy. Pamiętajmy o tym, że wszelkie dodatkowe paski lub rzemyki mają nie tylko charakter estetyczny, lecz także trzymają stopy w bucie, dzięki czemu wygodniej w nich chodzić.

 

- Kształt cholewki i wysokość obcasów jest zależny od przeznaczenia butów, mody i wyobraźni projektantów. Dobrze zaprojektowane wzory mają wpływ na prawidłową sylwetkę klientek, a co za tym idzie - na ich lepsze samopoczucie - tłumaczy Marcin Wójcik z firmy BravoModa.

 

Wbrew pozorom, wybór odpowiednich butów wcale nie jest prosty. Przede wszystkim pamiętajmy, aby poza względami estetycznymi dokładnie sprawdzić powyższe czynniki. Dzięki temu nie narazimy się na ból stóp czy przeciążenie kręgosłupa, ale i nie stracimy dobrego humoru po nieudanych zakupach.

 

Tagi:

buty ,  wygodne buty , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót