Partner: Logo KobietaXL.pl

1. Dlaczego ptaki gubią pióra?
Pióra ptaków czasami się niszczą. Przynajmniej raz do roku ptaki wymieniają stare pióra na nowe. Zazwyczaj ptaki gubią na raz tylko kilka piór, żeby mogły nadal latać. Ten proces nazywa się pierzeniem. Jedynie kaczki i gęsi nie mogą latać w czasie pierzenia, ale nie przeszkadza im to w pływaniu.

 

2. Dlaczego ptaki mają różne nogi?
Kształt nóg ptaka zależy od tego gdzie mieszka i jak zdobywa pożywienie. Ptaki żyjące na drzewach mają trzy zakończone pazurami palce z przodu i jeden z tyłu, żeby mogły z łatwością utrzymać się na gałęziach. Dzięcioły maja natomiast 2 palce z przodu i 2 z tyłu, żeby mogły czepiać się pnia drzew. Ptaki pływające mają błonę między palcami ułatwiającą przemieszczanie się w wodzie. Ptaki żyjące na bagnach mają bardzo szerokie stopy, co pomaga im utrzymywać się na powierzchni. Natomiast ptaki drapieżne mają szpony, którymi z łatwością łapią i przytrzymują swoje ofiary.

 

3. Dlaczego ptaki mają tak różne dzioby?
Ptaki nie mają zębów. Ich dzioby są przystosowane do łapania i jedzenia określonych pokarmów. Zakrzywione dzioby służą do odrywania kawałków mięsa, jedzenia owoców czy rozłupywania orzechów. Na długie, ostro zakończone dzioby można z łatwością nadziać rybę lub wyjadać robaki z różnych zakamarków. Dziób w kształcie łyżki służy do nabierania wody, a płaski do otwierania muszli.

4. Dokąd odlatują ptaki na zimę?
Niektóre ptaki towarzyszą człowiekowi przez cały rok, inne spotykamy tylko wiosną lub latem. Te drugie migrują, czyli odlatują do ciepłych krajów, gdzie łatwiej mogą znaleźć pożywienie. W odnajdywaniu drogi na zimowe miejsca ptaki wykorzystują wiele wskazówek. Niektóre orientują się według położenia rzek, gór czy wybrzeży. Inne kierują się położeniem słońca czy gwiazd.


5. Czy ptaki potrafią biegać?
Wiele ptaków potrafi biegać, niektóre nawet bardzo szybko. W Polsce żyje ptak zwany biegusem - jak sama nazwa wskazuje jest on świetnym biegaczem. Bardzo szybko biega też struś. Być może dlatego, że jest za ciężki by latać. Jednak najszybciej biega północnoamerykańska kukułka naziemna. Ma za małe skrzydła żeby dobrze latać, ale dzięki długim nogom, w pogoni za pożywieniem jest w stanie rozwinąć prędkość do 25km/h.

Tagi:

ptaki ,  ciekawostki ,  przyroda , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót