Partner: Logo KobietaXL.pl

 

Niebieskoocy mają wspólnego przodka

Zdaniem naukowców, pierwotnie wszyscy mieliśmy brązowe oczy, bo wszyscy pochodzimy z Afryki. Jednak mutacja genetyczna zaledwie jednego osobnika w Europie, która miała miejsce od 6000 do 10 000 lat temu doprowadziła do powstania niebieskich oczu! I ta mutacja genetyczna jest przyczyną koloru oczu wszystkich niebieskookich ludzi żyjących obecnie na planecie, co oznacza, że mają wspólnego przodka. Co ciekawe, osób z niebieskimi oczami jest coraz mniej i naukowcy uważają, że za jakiś czas znowu wszyscy będziemy mieć oczy brązowe.

Dziś już tylko 8 procent światowej populacji ma niebieskie oczy, a wszystkie te osoby pochodzą od przodków z Europy, bo taki kolor oczu oryginalnie występował tylko na naszym kontynencie. Najwięcej niebieskookich żyje w krajach nadbałtyckich.

Kolor naszych oczu zależy od tego, ile melaniny znajduje się w tęczówce

 Ludzie z niebieskimi oczami są pozbawieni pigmentu. Oznacza to, że światło, które dochodzi do oka, jest rozpraszane z powrotem do atmosfery, a efekt Tyndalla tworzy niebieski odcień. W rzeczywistości niebieskie oczy posiadają zestaw kolorów, zależących od ilości światła w danej chwili.

Tęczówka składa się z dwóch warstw. Jej tylna warstwa (zwana nabłonkiem barwnikowym) zawiera brązowy pigment. Przednia warstwa tęczówki (zwana zrębem) składa się z zachodzących na siebie włókien i komórek. W przypadku osób o brązowych oczach niektóre jej komórki zawierają brązowy pigment.

Brak pigmentu sprawia, że niebieskoocy są bardziej narażeni na problemy związane ze światłem. Dlatego osobom o niebieskich oczach zaleca się unikanie słońca przez dłuższy czas i noszenie okularów ochronnych podczas przebywania na zewnątrz.

Jednak to, że ktoś urodził się z niebieskimi oczami, nie oznacza, że będzie miał je zawsze w tym kolorze. Powodem tego jest fakt, że zaraz po urodzeniu oczy dziecka nie mają tej samej ilości pigmentu, co oczy dorosłego. W miarę dorastania kolor oczu może więc się zmienić, ponieważ najwięcej melaniny jest wytwarzane w tęczówce we wczesnym dzieciństwie.


Nie da się też przewidzieć koloru oczu swojego dziecka
Kiedyś uważano, że kolor oczu – w tym niebieskich oczu – jest prostą cechą genetyczną, wielu ludzi wierzyło, że niebieskoocy ludzie mogą mieć tylko niebieskookie dzieci. Ale genetycy wiedzą teraz, że ta koncepcja jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ na kolor oczu wpływa interakcja aż 16 różnych genów – a nie tylko jednego lub dwóch genów, jak kiedyś sądzono.

 

Niebieskoocy powinni unikać alkoholu!

Co ciekawe, badania University of Vermont opublikowane w American Journal of Medical Genetics wykazało korelację między Europejczykami z jasnymi oczami, takimi jak niebieskie, zielone, szare i jasnobrązowe a alkoholem. Osoby takie mają wyższą skłonność do alkoholizmu, przy czym przodują tu niebieskoocy.


Źródła: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajmg.b.32316


https://www.aucklandeye.co.nz/about/blog/7-interesting-facts-about-blue-eyes/

https://globalnews.ca/news/2090085/new-study-points-to-link-between-blue-eyes-alcoholism/

Tagi:

oczy ,  niebieskie oczy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz