Partner: Logo KobietaXL.pl

Egipcjanie wierzyli, że w ten sposób ofiara pijaństwa może dojść do siebie. 1900-letni papirus zawierający sposoby leczenia kaca jest jednym z ponad 500 tysięcy takich dokumentów znalezionych w starożytnym egipskim mieście Oksyrynchos przez naukowców Bernarda Grenfell i Artura Huntokoło wieku temu.

Cudowny krzew na kaca


Badanie i
odczytywanie papirusów to jest długa i powolna praca, która trwa już od stulecia. Ostatni, 80-ty tom został opublikowany. Zawiera tłumaczenia o około 30 papirusów medycznych z Oksyrynchos w tym papirus ze sposobem leczenia kaca.

"
Opublikowano największą kolekcję papirusów medycznych" napisał Vivian Nutton, profesor University College w Londynie. Kolekcja obejmuje traktaty medyczne oraz metody leczenia różnorodnych dolegliwości, w tym hemoroidów, wrzodów, problemów z zębami, a nawet niektórych fragmentów dyskusji na temat operacji oczu!

Starożytni mieszkańcy Oksyrynchos
byli mocno pod hellenistycznym, czyli de facto greckim wpływem kultury, która które rozprzestrzeniała się w całym Egipcie i na Bliskim Wschodzie od czasu podbojów Aleksandra Wielkiego.

Oprócz wywodów na temat leczenia oczu, można znaleźć przepis na proszek do zębów, który wspomaga leczenie stanów zapalnych dziąseł.

Jeden tekst zawiera kilkanaście receptur na balsam do płukania oczu o nazwie collyrium. Jeden taki przepis zawiera mieszankę składników, w tym płatków miedzi, tlenku antymonu, ołowiu, umyte białe kawałki żużlu z ołowiu (produkowanego z wytopu!), skrobi, suszonych róż, wody deszczowej, gumy arabskiej, soku z maku i roślin o nazwie nard Celtic.

Jeden fragment,
zapisany zapewne przez egipskiego chirurga, bo pisany w pierwszej osobie, zawiera opis operacji wykonywanej na wywróconej powiece, która powodowała podrażnienia. Tekst jest fragmentaryczny, a niektóre słowa są niepewne, ale wiadomo, że Egipcjanie eksperymentowali z chirurgią oka i to w dodatku nie używając znieczulenia!

źródło http://www.livescience.com/50544-ancient-hangover-cure-discovered.html

 

Tagi:

zdrowie ,  kac ,  papirus ,  egipt ,  katarzyna kołakowska , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót