Partner: Logo KobietaXL.pl

Pojechałam do Agadiru, najbardziej znanego marokańskiego kurortu. Nastawiłam się na wypoczynek powiązany ze zwiedzaniem w wersji light – wszak tygodniowy wyjazd nie daje czasu i na byczenie się na leżaku i na intensywne oglądanie zabytków.

 

Z szerokiej oferty hoteli wybrałam ten ze znanej hiszpańskiej sieci RIU – Tikida Dunas. Położony na rozległym terenie, zachwyca wspaniałym ogrodem, wypielęgnowany, dopracowanym do ostatniego szczegółu. Piękne baseny niestety tylko kusiły – w zimie woda w nich w zdecydowanie jest przynajmniej dla mnie zbyt zimna. Ale hotel spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów – bardzo czysty, z przestronnymi pokojami i obsługą bez zarzutu.

 

maroko

 

maroko

 

 

maroko

 

maroko

 

 

No i świetne jedzenie. W tym codziennie miejscowe specjały, czyli tażin, dania z glinianego garnka. I kuskus z karmelizowaną cebulą, która jest przepyszna.

 

maroko

 

Nawet zimą są na plaży dostępne leżanki, można więc rozkoszować się słońcem nad samym oceanem. Woda chłodna, ale nie brakowało chętnych do kąpieli. Gdyby nie fakt, że byłam świeżo po chorobie, sama bym do niej weszła.

 

maroko

 

Promenadą spod hotelu można dojść do samego portu. Dla lubiących spacery miejsce idealne.

 

maroko

 

 

Obowiązkowe wyjście na suk

 

Suk czyli targ to w Agadirze miejsce szczególne. Ogromny, zadaszony, kusi ferią zapachów i kolorów. Nie sposób obojętnie przejść obok stoisk z warzywami i owocami, nie zachwycić się miejscowymi przyprawami czy nie kupić marokańskiego złota – olejku arganowego.

 

maroko

 

maroko

 

maroko

 

maroko

 

 

Można też ubrać się od stóp do głów w same „markowe” rzeczy. Maroko to królestwo podróbek, na każdym kroku można kupić koszulki Kenzo, Bossa czy Calvina Kleina, a nawet buty od Gucciego czy klapki Givenchy. Ceny przystępne, a podróbki całkiem niezłej jakości.

 

 maroko

 

maroko

 

Wyjechać dalej, ale jak?

 

Odradzam serdecznie wycieczki kupowane u rezydentów biur podróży, z których wyjeżdżacie. Wszędzie są niezmiernie drogie, nie dotyczy to tylko Maroka. Dlatego spotkanie z rezydentem jest praktycznie zaraz po przylocie – klient nie zna jeszcze cen, nie wie, gdzie czego szukać. Jako jednak, że jeżdżę często, nie popełniam już takich błędów.

 

Za pół dniową wycieczkę po Agadirze taksówką zapłaciliśmy za dwie osoby 20 euro. Tyle kosztowała wycieczka z biura podróży autokarem od osoby.

 

maroko

 

 

maroko

 

maroko

 

 

W Maroku działa bardzo prężnie polskojęzyczna agencja – Maroko z Abdulem. Prowadzi ją Polka wraz z mężem, Berberem. Abdul mówi świetnie po polsku i ma dobre ceny. Wybraliśmy się z nim do Legziry i Tizmitu, i byliśmy bardzo zadowoleni.

 

maroko

 

Tizmit – srebrne miasto i Legzira

 

Akurat miejscowe wyroby mnie nie zachwyciły, bardziej atmosfera miasta. Miejscowy suk pełen warzyw i budek z mięsem.

 

maroko

 

maroko

 

maroko

 

maroko

 

maroko

 

 

Ale to co naprawdę warto zobaczyć, to słynna Legzira. Co prawda jeden z łuków runął dwa lata temu, ale plaża zachwyca widokami i przyciąga wielu turystów.

 

 maroko

 

maroko

 

maroko

 

maroko

 

Nie pojechaliśmy do Marakeszu, bo czasu już zabrakło. Dlatego do Maroka muszę wrócić. Kraj piękny, ludzie przemili, jedzenie pyszne. I choć byłam w styczniu, wróciłam czarna. Jak się lubi słońce, opalanie przez 6 godzin dziennie murowane. Tylko ranki i wieczory chłodne.

 

Magdalena Gorostiza

Tagi:

podróże ,  Maroko ,  Legzira ,  Abdul ,  Tizmit , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: