Partner: Logo KobietaXL.pl

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2019 roku. Skąd pomysł, aby go zorganizować?

W 2018 roku pojechałem do Azji Centralnej, odwiedziłem Tadżykistan, Uzbekistan, Kirgistan i Kazachstan. Nie spotkałem tam chyba ani jednego Polaka. Pomyślałem, że warto ten Wschód odczarować i tak powstał festiwal East est ‒ Festiwal Wschodnich Podróży. Wśród gości była min. Elżbieta Dzikowska z wykładem pt. Uśmiech Azji. Mnie fascynuje choćby to, że pomimo tragedii, jakie miały miejsce w Wietnamie czy Kambodży, ludzie poradzili sobie ze straszną historią. I uśmiechają się tam do siebie i do nas tak prawdziwie. Warto to pokazywać.

 

Wschodnie podróże, czyli jakie? O jakim regionie świata pan myśli?

Wschód zaczyna się na przedmieściach Lublina, na Wyspie Wielkanocnej kończy. Na marginesie, będę o swojej tam podróży opowiadał podczas festiwalu. Ale będą znacznie ważniejsi goście ode mnie. To niecodzienna okazja, aby spotkać podróżników, pisarzy, artystów i naukowców, którzy odwiedzają Wschód lub zajmują się nim. Gośćmi wydarzenia będą min.: legenda polskiego himalaizmu – Krzysztof Wielicki, Piotr Milewski, którego „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” kilka dni temu została Książką Roku 2020 w plebiscycie Travelery czasopism National Geographic Magazine Poland i National Geographic Traveler Poland, czy Andrzej Piotrowski – twórca i dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach, który opowie o swoich ekstremalnych wyprawach na Sachalin i Wyspy Kurylskie. Będzie o czym słuchać.

 

Z podróży po Gruzji - zdjęcie Dominik Maiński

 

Ale na słuchaniu się nie kończy?

Poza spotkaniami autorskimi przewidzieliśmy szereg wydarzeń o charakterze praktycznym - warsztaty jogi, chińskiej kaligrafii, chińskiej wycinanki, malowania skóry henną, pokaz przyrządzania japońskiego onigiri, pokaz wschodnich roślin jadalnych. Dwa festiwalowe wieczory uświetnią koncerty. Multiinstrumentalny koncert muzyki etnicznej zagra Rafał „Ruff” Libner, a tradycyjne pieśni karpackie w nowych aranżacjach wykona trio z Sanoka – Zespół Wernyhora, Przygotowaliśmy również kilka wystaw m.in. banknotów państw wschodnich czy fotografii z Wyspy Wielkanocnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jedynie odpłatnie można będzie skosztować onigiri z food trucka polsko-japońskiego duetu Yaki Kingu, w ramach wydarzenia towarzyszącego festiwalowi. Chcę, aby goście festiwalu mogli poznawać Wschód wszystkimi zmysłami - poczuli jego smak, mogli dotknąć chińskiej wycinanki, posłuchać muzyki. Zapraszam serdecznie, będzie się działo!

Rozmawiała Magdalena Gorostiza

 

Tagi:

podróże ,  II Festiwal Podróży Wschodnich , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: