Partner: Logo KobietaXL.pl

Połączenie życia zawodowego z byciem mamą jest wyzwaniem dla wielu kobiet w Polsce. Nie jest łatwo pogodzić rolę mamy i pracownika. Czy istnieje przepis na pogodzenie tych życiowych wyzwań w dzisiejszym świecie?

Joanna Paciorek w swojej książce „Mama w pracy” opisuje różne sytuacje, w których próbuje godzić rolę mamy i aktywnej zawodowo kobiety. Autorka z lekkością i humorem pisze o łączeniu macierzyństwa z pracą w międzynarodowej korporacji i początkach Fundacji Świętego Mikołaja. Pisze o wyborach, tych dużych i tych codziennych, z których składa się życie mamy czwórki dzieci.

Książka jest nie tyle o tym, jak to wychodzi, ale o tym, jak to czasami nie wychodzi, a mimo wszystko świat się nie zawala i można być przy tym szczęśliwą osobą. Staramy się być idealne, choć się nie da i warto podejść do tego z humorem. – komentuje Joanna Paciorek, autorka książki, pracująca zawodowo mama czwórki dzieci.

Inspiracją do powstania książki była zrealizowana przez Fundację Świętego Mikołaja kampania społeczna, pokazująca problemy mam w pracy. Z pomocą instytutu badawczego fundacja przyjrzała się sytuacji matek w Polsce, dostrzegając ich rozterki, trudne wybory dotyczące odkładanego w czasie macierzyństwa w obawie przed utratą pracy czy zbyt szybkiego powrotu po urodzeniu dziecka do obowiązków zawodowych.

Książka „Mama w pracy” powstała na podstawie wpisów blogowych, pisanych na przestrzeni kilku lat, ale bez instagramowych filtrów i „parentingowych” fajerwerków. Efektem końcowym jest barwny zbiór historii o wszystkim, co składa się na codzienne życie pracującej mamy.

O chwilach błahych i sprawach ważnych. O porankach, wieczorach, drodze do pracy i zwykle zbyt późnych powrotach. O rozmowach z dziećmi przy rodzinnym stole i o spotkaniach w pracy przy stole konferencyjnym. O życiu i o śmierci. I wreszcie o oczekiwaniu na moją córeczkę. To dzięki niej ścieżka kariery zaprowadziła mnie z dyrektorskiego stanowiska w międzynarodowej korporacji do domu. Do domu, gdzie mogę być żoną i mamą czwórki dzieci.  – pisze autorka o swojej książce we wstępie.

Siłą książki jest jej autentyczność. Tematy przedstawione w formie opowiadań są opisem rozmaitych sytuacji, w których autorka próbuję łączyć życiowe role.

„Mama w pracy" to ciekawa, prawdziwa historia nie tylko dla każdej z nas – kobiet, ale również dla mężczyzn, którzy nie zawsze do końca zdają sobie sprawę, jakiego wysiłku wymaga od nas codzienne życie. Autorka nie tylko daje nadzieję, że nie trzeba rezygnować z żadnej z ról, by być szczęśliwą kobietą, ale także, w ciekawy sposób przedstawia codzienność  pracującej mamy – zadowolonej z własnego życia – tak o książce wyraziła się po jej premierze dr Irena Eris.

Całkowity dochód ze sprzedaży książki „Mama w pracy” jest przeznaczony na cele statutowe Fundacji Świętego Mikołaja.

Joanna Paciorek - autorka książki  jest wiceprezesem i dyrektorem Fundacji Świętego Mikołaja, którą wraz z Dariuszem Karłowiczem założyła i prowadzi od 20 lat. Przez kilkanaście lat pracowała jako menedżer w międzynarodowej korporacji finansowej, a wcześniej w agencji reklamowej i fundacjach. Jest aktywną, spełnioną zawodowo, szczęśliwą mamą czwórki dzieci.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

Tagi:

matka ,  dziecko ,  książka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót