Partner: Logo KobietaXL.pl

 

"Nie prowadzimy w Warszawie walki z jakąkolwiek religią, ale Polska jest państwem świeckim, a Warszawa jest tego państwa stolicą" - zapewniał z kolei Rafał Trzaskowski, odnosząc się do burzy medialnej wywołanej przez jego zarządzenie.

 

Zarządzenie to jest częścią szerszego dokumentu dotyczącego standardów równego traktowania. Zawiera on zestaw 16 zaleceń, które mają na celu "zapewnienie wzajemnego szacunku, przeciwdziałanie dyskryminacji i sprawienie, by każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy mógł w takim samym stopniu korzystać z miejskich usług".

 

Jednak najwięcej kontrowersji wywołały wytyczne dotyczące usunięcia symboli religijnych ze ścian i biurek urzędników.

 

Decyzja Trzaskowskiego spotkała się z ostrą krytyką ze strony polityków PiS, którzy oskarżyli go o rozpoczęcie wojny religijnej. "Rafał Trzaskowski zgodnie z zapowiedzią Sławomira Nitrasa rozpoczyna w Warszawie proces opiłowywania katolików" - napisał na portalu X Sebastian Kaleta z PiS.

 

 

"Krzyża nie mam, ale mam na biurku Pismo Święte. Nie zamierzam chodzić po urzędzie i sprawdzać, czy ktoś ma krzyż, czy zdjęcie z komunii" - powiedział Onetowi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, deklarujący się jako ateista.

 

"Moim zdaniem urzędy powinny być świeckie, ale też nie jest tak, że te krzyże, które już gdzieś być może wiszą, my będziemy demonstracyjnie ściągali" - mówi Onetowi z kolei Aleksander Miszalski, nowowybrany prezydent Krakowa.

 

W ślad za tym skrajnie prawicowa organizacja Ordo Iuris zapowiedziała zgłoszenie sprawy do prokuratury, oskarżając prezydenta Warszawy o nadużycie władzy i łamanie konstytucji.

 

Decyzja podzieliła także polityków szerokiego obozu rządzącego. Choć poparcie znalazła wśród działaczy Lewicy, w PSL i Polsce 2050 słychać głosy, że decyzja Trzaskowskiego nie była potrzebna i że jest grą na jeszcze większą polaryzację polskiego społeczeństwa.

 

Link: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/spor-wokol-sciagania-krzyzy-w-warszawie-nie-bede-chodzil-po-urzedzie-i-sprawdzal/m5ytnh7

 

Tagi:

religia ,  krzyż , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót