Partner: Logo KobietaXL.pl
Glista ludzka
Rozwój jajeczek glisty przebiega w wodzie lub w glebie. Dojrzałe jajeczko może w naszym klimacie przetrwać nawet 5 lat. Do zainfekowania dochodzi poprzez spożycie wody lub produktów spożywczych zawierających jajeczka. Jednak zanim jajeczko osiądzie w jelicie cienkim na stałe, poprzez błonę śluzową dostaje się do naczyń krwionośnych. Następnie z prądem krwi wędruje przez wątrobę, płuca, jamę gardłową, przełyk i żołądek aby znowu dotrzeć do jelita. W czasie tej podróży z jajeczka rozwija się dorosła glista, która do 80 dni od zakażenia zacznie składać jaja. Objawy będą uzależnione od etapu inwazji. Na początku będą to objawy alergiczne. W okresie wędrówki dominują objawy uszkodzenia wątroby, naczyń, pęcherzyków płucnych. W okresie zagnieżdżenia pacjenci skarżą się na ból gardła, zaburzenia snu, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, postępujące wychudzenie. Czasem w wyniku masowego skłębienia się glist w jednym miejscu może dojść do niedrożności przewodu pokarmowego lub żółtaczki mechanicznej. Bardzo niebezpieczna jest sytuacja gdy wędrujące larwy zabłądzą. Mogą usadowić się wtedy w takich narządach jak oko, ucho, mózg, wątroba czy śledziona, gdzie po otorbieniu tworzą tzw. guzki robacze.
 
Lamblia jelitowa
Jest ona najczęściej spotykanym pasożytem człowieka. Szacuje się, że  w Polsce około 10% dorosłych i nawet do 50% dzieci jest zarażonych lamblią. Pasożyt ma 4 pary wici, które umożliwiają mu poruszanie oraz przyssawkę za pomocą której przyczepia się do błony śluzowej przewodu pokarmowego żywiciela. Lamblia bytuje w początkowej części jelita cienkiego, pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych. Do zarażenia dochodzi w wyniku spożycia pokarmu lub wody skażonej kałem ludzkim. Objawem zakażenia są różnego typu okresowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak nudności, biegunka, ból brzucha. U dzieci dominują napadowe bóle brzucha, biegunki naprzemienne z zaparciami, zaburzenia trawienia, cuchnące stolce czy niedokrwistość. U niektórych osób mogą wystąpić krótkotrwałe gorączki ze złym samopoczuciem, wysypki alergiczne lub uporczywy trądzik. Może się zdarzyć, że zakażenie będzie bezobjawowe u części dorosłych i dzieci.
 
Rzęsistek pochwowy
To pasożyt bytujący w narządach moczowych i płciowych człowieka. Zakażenie następuje najczęściej w czasie stosunku płciowego. Można się zarazić również przez bieliznę pościelową, ręczniki, urządzenia sanitarne i kąpielowe. U zakażonych kobiet obserwuje się żółtawozielone, cuchnące upławy oraz pieczenie w pochwie. U mężczyzn dochodzi do zapalenia napletka, żołędzi, cewki moczowej, pęcherza a czasem nawet gruczołu krokowego. Zakażeniom rzęsistkiem często towarzyszy zakażenia bakteryjne i grzybicze, bo grzyby znajdują sprzyjające warunki do rozwoju w wydzielinie.
 
Tasiemiec
U człowieka pasożytuje kilka typów tasiemców (np. nieuzbrojony, uzbrojony, karłowaty, bąblowcowy czy bruzdogłowiec). Jest to najdłuższy pasożyt człowieka, może osiągnąć nawet 20 m długości. Człowiek zaraża się przez spożycie niedogotowanego lub surowego mięsa zawierającego wągry z żywymi larwami. Zakażenie tasiemcem kojarzy się zazwyczaj ze spożyciem wieprzowiny, wołowiny czy dziczyzny. Tymczasem bruzdogłowiec szeroki przenosi się przez surowe lub niedowędzone mięso ryb. Do zakażenia może również dojść przez spożycie warzyw lub owoców do których przyczepiły się jajeczka tasiemca. W organizmie człowieka larwy tracą otoczki ochronne i przyczepiają się do ściany jelita. Większość tasiemców bytuje w jelicie cienkim. Na obecność tasiemca nieuzbrojonego lub karłowatego może wskazywać ogólne osłabienie, bóle brzucha, utrata apetytu, spadek masy ciała, niedokrwistość. W przypadku tasiemca uzbrojonego sprawa jest poważniejsza, ponieważ larwy uwolnione w żołądku mogą zostać przeniesione do innych narządów np. do mózgu, gałki ocznej czy wątroby. W tym wypadku objawy będą uzależnione od lokalizacji pasożyta. Jeśli tasiemiec dotrze do mózgu będą występować różnorodne objawy neurologiczne: bóle głowy, zaburzenia widzenia, padaczka.
 
Owsik
Owsik najbardziej jest rozpowszechniony wśród dzieci. Występuje w ich dużych skupiskach, przedszkolach czy żłobkach. Pasożytuje głownie w przewodzie pokarmowym. Dojrzałe samice wędrują aż do odbytu gdzie na skórze okolicy krocza, a czasem również w przedniej części pochwy składają jajeczka.  Do zakażenia dochodzi głownie przez zaniedbania higieniczne. Dzieci najczęściej dotykają rękami okolicy odbytu i w ten sposób przenoszą jajeczka, które w temperaturze pokojowej są w stanie przeżyć nawet miesiąc. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk. Owsica może przebiegać bezobjawowo ale najczęściej występuje silne swędzenie okolic intymnych.
 

Tagi:

zdrowie ,  pasożyty ,  tasiemiec ,  owsiki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót