Partner: Logo KobietaXL.pl

W USA od lat toczy się dyskusja, w jakim wieku kobiety powinny zacząć wykonywać mammografię, badanie rentgenowskie pozwalające wykryć raka pierwsi we wczesnym etapie, zanim pojawią się pierwsze objawy. Chodzi głównie o to, czy już w 40. roku życia, czy dopiero później – około pięćdziesiątki. Sporne jest również to, jak często powinna być wykonywana mammografia – co roku czy tylko co dwa lata.

Najnowsze badania przeprowadzone pod kierunkiem dr Elizabeth Arleo z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku sugerują, że mammografię lepiej jest wykonywać już od 40. roku życia, i to co roku. Jeśli będzie ona kontynuowana do osiemdziesiątki, może to zmniejszać ryzyko zachorowania na rak piersi o 40 proc.

"Wczesny skrining przy użyciu mammografii od 40. roku życia jest najlepszym sposobem na uniknięcia przedwczesnego zgonu z powodu raka piersi" – przekonuje dr Arleo.

Tak wczesnemu skriningowi sprzeciwiają się eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS), jak i doradcy rządu amerykańskiego z U.S. Preventive Services Task Force.

Dr Otis Brawley z American Cancer Society zwraca uwagę, że wczesne i częste wykonywanie mammografii pozwala wykryć więcej zmian złośliwych, ale znacznie zwiększa ryzyko powikłań takiego badania. Chodzi przede wszystkim o wyniki fałszywie pozytywne - czyli takie, które sugerują, że może być guz, ale po kolejnych badaniach z użyciem głównie biopsji (pobrania komórek) okazuje się, że są to zmiany łagodne.

"Kobieta rozpoczynająca mammografię w wieku 40 lat ma bardzo małą szansę uniknięcie zgonu z powodu raka piersi, natomiast bardzo duże jest u niej ryzyko uzyskania wyników fałszywie pozytywnych" – zauważa dr Otis Brawley.

Specjalista przekonuje, że korzyści ze skriningu z użyciem tego badania zaczynają przewyższać jego zagrożenia dopiero u kobiet w wieku 47-48 lat.

Z tego powodu American Cancer Society uważa, że tego rodzaju coroczne badania przesiewowe powinny być wykonywane najwcześniej od 45. roku życia, a po ukończeniu 55 lat – co dwa lata. U.S. Preventive Services Task Force zaleca skrining co dwa lata od 50. roku życia.

W Polsce bezpłatne badania przesiewowe z użyciem mammografii od 2007 r. wykonywane są u kobiet w wieku 50-69 lat.

Dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii w Warszawie uważa, że badania pozwalające wykryć raka piersi mogą być wykonywane u kobiet młodszych, poniżej 50. roku życia. Jednak w tym wieku zalecane jest podawanie się również USG piersi, a nie tylko mammografii.

PAP Nauka w Polsce

Tagi:

rak ,  rak piersi ,  mammografia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: