Partner: Logo KobietaXL.pl

Warto więc poświęcić nieco uwagi tej pierwszej, ważnej wizycie i przygotować odpowiednio dziecko - a także wybrać odpowiedni gabinet. Gdy potrzebna jest stomatologia dziecięca, Kraków ma do zaoferowania wiele gabinetów, nowoczesnych, z personelem specjalnie wykwalifikowanym w kierunku przyjmowania dzieci. Tutaj warto zwrócić uwagę na Cracow Dental Centre. Oferta Centrum Stomatologii CDC zawiera kompleksowe leczenie małych pacjentów oraz profilaktykę przeciwpróchnicową. Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta i jak sprawić, by dziecko wyniosło z tej wizyty tylko dobre wspomnienia na przyszłość?

Jak przygotować dziecko?

Dzieci bardzo łatwo przejmują emocje od osób im bliskich, którym ufają i wierzą. Dlatego to od rodzica w dużej mierze zależy, jak dziecko przeżyje swoją pierwszą wizytę u stomatologa. Jeśli jeden z rodziców boi się samego widoku gabinetu i od razu staje się spięty, lepiej będzie, gdy z dzieckiem wybierze się drugi. A jak przygotować dziecko przed samą wizytą?

  1. Profilaktyka i rozmowa od najmłodszych lat. Dziecko powinno od samego początku poznawać wagę dbania o uzębienie i regularnych wizyt u stomatologa. Przed wizytą warto porozmawiać, wytłumaczyć, co będzie się działo, a nawet zaaranżować zabawę w wizytę.
  2. Przykład idzie z góry. Jeśli maluch jest jedyna osobą w domu, która regularnie uczęszcza do kontroli, a mama czy tato, choć twierdzą, że wizyta u stomatologa to nic takiego, sami unikają jej jak ognia, dziecko szybko nabierze podejrzeń.
  3. Zabawki edukacyjne. W przezwyciężeniu lęku przed wizytą u stomatologa pomagają też zestawy zabawek typu "Mały Dentysta". Dziecko, wchodząc w rolę lekarza, oswaja lęk przed nim.
  4. Odpowiedni wybór gabinetu. Pedodoncja jest dziedziną medycyny specjalizującą się w leczeniu stomatologicznym dzieci. Warto korzystać z faktu, że istnieją takie gabinety i tacy lekarze. W temacie, jakim jest pedodoncja Kraków nie pozostaje w tyle za resztą dużych miast - można tu łatwo znaleźć gabinet, w którym pracują osoby obyte z postępowaniem z najmłodszymi pacjentami. Takie gabinety oferują też wizyty adaptacyjne, podczas których dziecko nie jest jeszcze pacjentem, ale zapoznaje się z lekarzem, gabinetem, resztą personelu.

Opieka stomatologiczna - od którego momentu?

Pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego zaleca się przed trzecim rokiem życia. Warto wybrać się na kontrolę stanu uzębienia, nawet jeśli dziecko w żaden sposób nie sygnalizuje bólu zębów i dyskomfortu. Zabieranie go w pośpiechu na pierwszą wizytę, gdy ząb już mocno boli, prowadzi do wytworzenia przykrych skojarzeń i lęku.

Najlepiej będzie udać się na pierwszą wizytę, gdy pojawią się pierwsze mleczaki. Tak szybka wizyta niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, dentysta może sprawdzić stan uzębienia dziecka, stwierdzić czy nie grozi mu próchnica (bardzo szybko postępująca na zębach mlecznych), a także sprawdzić poprawność zgryzu. Wczesna wizyta, przebiegająca w spokojnej i miłej atmosferze, wpłynie też na późniejsze podejście dziecka do stomatologów. Odpowiedzią na zapotrzebowania najmłodszych pacjentów jest stomatologia dziecięca.

Zabiegi wykonywane u stomatologa

Jakie zabiegi wykonuje stomatolog dziecięcy, nie licząc kontroli stanu uzębienia? To przede wszystkim fluoryzacja - nakładanie na czyste i zdrowe zęby żelu z fluorem, który zapobiega powstawaniu ubytków. Pedodonta  leczy też już powstałe ogniska próchnicy. Należy od razu reagować, gdy tylko się pojawiają - próchnica powstała w zębie mlecznym może go doszczętnie zniszczyć w przeciągu kilku miesięcy. Proces ten jest o wiele szybszy, niż w przypadku zębów stałych.

Do rutynowych czynności wykonywanych w gabinecie pedodonty należy też ozonowanie - sposób leczenia, który nie wymaga borowania, nie jest bolesny, a przy tym usuwa niemal 100% bakterii z ubytku, hamując rozwój próchnicy we wczesnym stadium. Lakowanie, ozonowanie oraz fluoryzacja należą do najczęstszych zabiegów wykonywanych u najmłodszych pacjentów.

Specjalnie dla dziecka

Czy w Krakowie można znaleźć idealny gabinet na pierwszą wizytę z dzieckiem? W dziedzinie, jaką jest pedodoncja, Kraków ma już sporo do powiedzenia. Można tu bez problemu zapisać dziecko do gabinetu, gdzie dominuje przyjazne nastawienie, a wszystkie pracujące tam osoby są przygotowane, by zapewnić maluchowi możliwie przyjemne doświadczenia. W gabinecie stomatologa dziecięcego znajdują się kolorowe obrazki, motywy z bajek, można tam zamówić kolorowe plomby, a samym lekarzom i asystentom nie brakuje cierpliwości. Warto zapewnić swojemu dziecku takie początki - dzięki temu w przyszłości nie będzie przeżywało ogromnego stresu na myśl o każdej wizycie u stomatologa.

Tagi:

zęby ,  dentysta , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót