Partner: Logo KobietaXL.pl

- W przypadku raka piersi znane czynniki ryzyka dotyczą zachowań prokreacyjnych, aktywności hormonalnej i z racji swojego charakteru są albo niemodyfikowalne albo bardzo trudno modyfikowalne. Istotnym czynnikiem ryzyka jest bezdzietność, późny wiek rodzenia pierwszego dziecka – mówi newsrm.tv Tadeusz Pieńkowski, onkolog, dyrektor Medyczny w Radomskim Centrum Onkologii.

Nadwaga, unikanie wysiłku fizycznego, spożywanie alkoholu – to także czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi. Problemem jest też wczesne wykrywanie tego nowotworu. – Wczesne wykrywanie, czyli wykrywanie zmian, które nie są widoczne okiem i których nie można wyczuć ręką. Dotyczy to zmian, które mają kilka, kilkanaście milimetrów. Tu najlepszym narzędziem są badania przesiewowe. W Polsce dotyczą one kobiet powyżej 50 roku życia. To jest dobry pomysł i należy wszystkie panie, które są w tym wieku zachęcać do odwiedzania tych ośrodków przesiewowych – wyjaśnia Tadeusz Pieńkowski.

U kobiet po 50 roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi oraz wydolność mammografii jest znacznie większa niż u osób o dwie trzy dekady młodszych.

źróło newsrm.tv

Tagi:

rak ,  rak piersi ,  nowotwór ,  badania , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót