Partner: Logo KobietaXL.pl

To składnik, który powinien być regularnie przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci w formie tabletek (np. Rutinoscorbin) lub płynnej (np.Vita C ).

 

Witamina C w kosmetyce

 

O ile każdy kojarzy witaminę C z działaniami prozdrowotnymi, to niewiele osób wie, że jest to składnik wykorzystywany przez firmy kosmetyczne. Kwas askorbinowy bierze udział w licznych procesach zachodzących w organizmie i jest stosowany jako silny przeciwutleniacz. Pomaga w zwalczaniu wolnych rodników. Nic dziwnego, że witamina C jest przez niektórych określana mianem „Królowej Młodości”. Jej stosowanie pozwala na zachowanie lśniącej oraz jędrnej skóry.

 

W preparatach kosmetycznych stosuje się często pochodne witaminy C. Kwas askorbinowy w czystej postaci jest niewskazany dla osób o wrażliwej i delikatnej skórze. Często wykorzystuje się estry kwasu askorbinowego, które w porównaniu z naturalną witaminą C, rozpuszczają się w tłuszczach. Popularne są także estry palmitynianowe, które przenikają w głąb skóry. Witamina C i jej pochodne są szeroko stosowane w kosmetyce. Zapobiegają zmarszczkom i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Chronią przed przebarwieniami, piegami. Są także składnikiem przeciwzapalnym i poprawiającym gojenie się skóry. Witamina C rozjaśnia przebarwienia. Jej dobroczynne właściwości są nieocenione.

 

witamina C działanie

 

Witamina C działanie

 

Regularnie przyjmowana witamina C zmniejsza ryzyko infekcji. Jest ona szczególnie zalecana w okresach jesienno-zimowych, kiedy prawdopodobieństwo zachorowania jest znacznie większe niż przez resztę roku. Powinny ją także przyjmować osoby, które pracują fizycznie bądź regularnie trenują. Naturalna witamina C znacznie zmniejsza ryzyko infekcji. Jest polecana praktycznie dla każdego. Skraca czas trwania infekcji.

 

Witamina C pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne - jej regularne stosowanie zmniejsza ryzyko tworzenia się sińców czy krwawienia dziąseł. Pomaga również w walce ze „złym” cholesterolem. Jest polecana w szczególności osobom ze stwierdzoną miażdżycą. Oprócz tego, witamina C wspomaga regulację ciśnienia tętniczego oraz wchłanianie żelaza. Wpływa na produkcję czerwonych krwinek. Z tego powodu powinny ją spożywać osoby z dużą anemią. Witamina C pomaga w walce z nowotworami. Łagodzi uboczne efekty chemioterapii i radioterapii. Przyjmowanie preparatu w dużych dawkach może przyspieszyć zabijanie komórek rakowych.

 

Warto dodać, że witamina C zmniejsza ryzyko kontuzji i wspomaga wytwarzanie kolagenu; ponadto jest składnikiem chrząstek stawowych. Witaminę C powinno się uzupełniać szczególnie w różnego typu stanach zapalnych. Jej stosowanie znacznie poprawia elastyczność stawów. Dodatkowo, witamina C zapobiega odwapnieniu kości. Jest ona potrzebna do wydzielania osseiny – naturalnego budulca kości.

 

 

Gdzie występuje witamina C?

 

Naturalna witamina C jest składnikiem owoców i warzyw. Można znaleźć ją w cytrusach. Występuje także w jabłkach, czarnej porzeczce. Pojawia się również w warzywach, np. pomidorach, kapuście, papryce, ziemniakach. Warto dbać o urozmaiconą dietę bogatą w wiele cennych składników odżywczych. Regularne przyjmowanie C w naturalnej postaci wpływa na cerę, zmniejsza ryzyko przeziębienia. Niedobory tego składnika mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu. W dłuższej perspektywie mogą spowodować problemy związane z niedokrwistością. Brak witaminy C prowadzi do braku utraty apetytu czy powoduje trudności w gojeniu się ran. Może być też przyczyną bólów w okolicach mięśni i stawów.

 

Witamina C przedawkowanie

 

Przedawkowanie witaminy C zdarza się bardzo rzadko. Rozpuszcza się ona wyłącznie w wodzie, więc jest łatwo wydalana wraz z potem czy moczem. Jeśli jednorazowo dostarczy się organizmowi dawkę większą niż 1000 mg, może to powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, objawiające się bólami brzucha, wymiotami, biegunką. Czasem mogą pojawić się reakcje uczuleniowe. Zbyt duże dawki preparatu prowadzą do powstania kamicy nerkowej.

 

 

Tagi:

witaminy ,  witamina c ,  rak ,  nowotwór ,  kosmetyka ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót