Partner: Logo KobietaXL.pl

Mówi się nawet, że ciężko byłoby znaleźć grupę kontrolną do jakichkolwiek badań nad wpływem masturbacji na „cokolwiek”. Okazuje się jednak, że byłoby to łatwiejsze niż się wydaje.

3116 Amerykanów zapytano czy masturbowali się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a jeśli tak to jak często. Wśród respondentów było 1769 kobiet oraz 1347 mężczyzn, a ich wiek wahał się od 18 do 60 lat.

Na pytanie o masturbację w ciągu ostatniego roku twierdząco odpowiedziało 61% panów i 38% pań. Młodzi mężczyźni oczywiście robią to najczęściej, a ich zapał do autoerotyzmu spada po pięćdziesiątce. Zauważono również, że kobiety w wieku od 20 do 39 lat onanizują się częściej niż te młodsze, lub starsze panie.

Co ciekawe kobiety, których stan zdrowia nie jest najlepszy masturbują się mniej niż panie w stu procentach zdrowe. Jeśli zaś chodzi o mężczyzn, kiepskie zdrowie w niczym im nie przeszkadza.

Badanie potwierdziło również wcześniejsze dane na temat masturbacji. Bez względu na płeć, częstsza masturbacja wiąże się między innymi z:
– wychowaniem w rodzinach liberalnych i mniej opiekuńczych w porównaniu do religijnych o poglądach dość fundamentalnych
– wzrostem edukacji
– z doświadczeniami seksualnymi przed osiągnięciem dojrzałości płciowej
– ze zwiększoną ilością fantazji erotycznych
– z większą ilością stosunków seksualnych odbytych w ciągu całego życia

Utarło się powszechnie, że masturbacja jest wygodnym wyjściem dla osób znajdujących się w związku, w którym życie seksualne nie jest zbyt udane. Badanie to jednoznacznie pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Osoby, które regularnie uprawiają seks ze swoim partnerem chętniej bawią się same niż osoby, których pożycie nie jest najlepsze. Dodatkowo okazało się, że kobiety, którym w związku brakuje bliskości emocjonalnej chętniej zaspokajają się same.

Zauważono też, że bycie singlem sprzyja masturbacji, co akurat potwierdza powszechne przekonania na ten temat.

Jak widać powodów do onanizowania się nie brakuje i nie jest to również proceder rzadki. Twierdzenie jednak, że wszyscy się masturbują, ale nie chcą się do tego przyznać jest raczej zbyt daleko idącym wnioskiem. Opisane badanie, ma jedną, bardzo dużą wadę – pytania o masturbację zadawane były twarzą w twarz, zatem można by uznać, że część respondentów zwyczajnie wstydziła się przyznać. Mimo to, nie można raczej podejrzewać, że był to aż tak duży odsetek badanych.

Dla porównania można przytoczyć podobne badania przeprowadzone w Chinach. Liczba respondentów wynosiła tam 2828 w wieku od 19 do 59 lat. Pytano tam również o to, czy ankietowani masturbowali się w ciągu ostatniego roku. Mimo, że ankiety przeprowadzano na papierze, a udział w nich brali jedynie mieszkańcy dużych chińskich miast, jedynie 13% kobiet odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Pośród respondentów płci męskiej tylko 35% przyznało się do onanizowania się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Próbowałam dotrzeć do danych o skali masturbacji w Polsce, niestety bezskutecznie. Wpisanie w wyszukiwarkę hasła o tej tematyce skutkuje głównie wynikami video, które nie są raczej filmami instruktażowymi ;)

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Das, A. (2007). Masturbation in the United States Journal of Sex & Marital Therapy, 33 (4), 301-317 DOI: 10.1080/00926230701385514
Das, A., Parish, W., & Laumann, E. (2007). Masturbation in Urban China Archives of Sexual Behavior, 38 (1), 108-120 DOI: 10.1007/s10508-007-9222-z
 
 

Tagi:

seks,  masturbacja,  onanizm, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót