Partner: Logo KobietaXL.pl

Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem opracowało listę symptomów, które powinny zaniepokoić, a z reguły są lekceważone. Tymczasem wiadomo, że w walce z rakiem czas gra ogromną rolę. Dlatego uważnie przeczytajcie punkt po punkcie i sprawdźcie, czy was to nie dotyczy. To oczywiście nie jest medyczna diagnoza, ale jedynie wskazanie, że należy pójść do lekarza, aby stan zdrowia sprawdzić.

 

1. Przewlekłe zmęczenie

 Większość z nas nie zwraca na nie uwagi. Ale jeśli zmęczenie nie mija pomimo snu czy wypoczynku, to niepokojący znak. Może oznaczać białaczkę, raka jelita grubego albo raka żołądka.

 

2. Nagły spadek wagi

 Jeśli nie stosujesz diety, nie ćwiczysz, ale nagle chudniesz to objaw niepokojący. Bardzo często lekceważony i przyjmowany wręcz z radością. Tymczasem to może być zwiastun raka płuc, trzustki lub żołądka.

 

3. Ból z tyłu pleców

 Z reguły uważamy, że „boli kręgosłup”. Jeśli jednak ból utrzymuje się czas dłuższy to może być objaw raka jajników u kobiet, albo raka jelita grubego u płci obojga.

 

4. Powiększone węzły chłonne

 Mogą świadczyć o banalnej infekcji, ale niekoniecznie. Zawsze należy pokazać je lekarzowi.

 

5. Obrzęk stóp lub nóg

 Kobiety bardzo często lekceważą ten objaw, uważając, że nie ma powodów do obaw. Tymczasem mogą one sygnalizować wraz z upławami raka szyjki macicy!

 

 6. Białe plamki w jamie ustnej

 Problem dotyczy nie tylko palaczy. Białe lub czerwone zmiany w jamie ustnej, na dziąsłach muszą spowodować twój niepokój.

 

7. Zmiany na skórze

 Jedne z częściej ignorowanych objawów. Większość z nas zmiany na skórze traktuje jako przebarwienia powstałe po wakacyjnym opalaniu. Tymczasem każda plamka, która zmienia swój kształt czy kolor powinna być konsultowana z dermatologiem. Jeśli towarzyszy tym zmianom swędzenie, tym bardziej trzeba iść do lekarza.

 

8. Zmiany w oddawaniu moczu i kału

 Jeśli korzystasz z toalety częściej lub rzadziej niż dotychczas, to też znak, że coś się dzieje. Może być to objaw raka prostaty albo pęcherza moczowego.

Jeśli w kale pojawia się krew, masz częste biegunki, może być to symptom rajka jelita grubego.

 

9. Gorączka

 Często ignorowana, ale jeśli utrzymuje się czas dłuższy powinna zaniepokoić. Może zwiastować białaczkę lub chłoniaka. ACS zaleca, by przy długotrwałej gorączce, która nie spada pomimo używania leków, natychmiast iść do lekarza.

 

Źródło https://www.cancer.org/cancer/cancer-basics/signs-and-symptoms-of-cancer.html

 

Tagi:

rak ,  nowotwór ,  objawy ,  objawy raka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót