Partner: Logo KobietaXL.pl

Wodnik jest jedenastym astrologicznym znakiem zodiaku. Odpowiada jedenastemu odcinkowi ekliptyki od 300° do 330°, licząc od punktu wiosennej równonocy. Przypisywany jest osobom urodzonym między 21 stycznia i 19 lutego.

MITOLOGIA

  • Według greckiej mitologii, Zeus postanowił ukarać ludzi za otrzymany od Prometeusza ogień i wywołał na ziemi ogólnoświatowy potop. Powstał huragan, a straszliwa ulewa lunęła na kwitnące łąki i zielone gaje. Deszcz padał przez wiele dni. W wodzie pogrążyły się równiny, a delfiny pływały tam, gdzie niedawno bawiły się nimfy i driady. Ludzie ginęli w wodzie. Z woli bogów ocalał tylko pobożny syn tytana Prometeusza Deukalion oraz jego wierna żona Pyrra – córka Pandory.

Za radą Prometeusza, zanim, zaczął się potop, Deukalion zbudował wielką skrzynię, do której zabrał niewielki zapas jedzenia i wody pitnej. Oboje z żoną wsiedli do skrzyni i zdali się na łaskę losu. Przez dziewięć dni fale nosiły ich po bezkresnych przestrzeniach wodnych, aż na koniec wyrzuciły skrzynię na skały Parnasu. Kiedy Deukalion i Pyrra zeszli na jedyny skrawek lądu wznoszący się nad wodami, ulewa skończyła się, wody zaczęły opadać, a na niebie pokazało się słońce. Ale cudem ocalałych wędrowców ogarnęło przerażenie samotności: ziemia była opustoszała.

Upadli na kolana i zaczęli modlić się do Zeusa. Wtedy stanął przed nimi posłaniec bogów Hermes i powiedział:

„Władca bogów i ludzi, wielki Zeus, znając twoją pobożność, uratował ciebie i postanowił spełnić jedną twoją prośbę. Wypowiedz życzenie, a syn Kronosa je spełni”.

„O wielki Hermesie! – odpowiedział Deukalion – modlę się tylko o jedno. Przekaż Zeusowi, aby na nowo zasiedlił ziemię, ponieważ niemożliwe jest życie w samotności”.

Zeus wyraził zgodę. Wtedy Deukalion i Pyrra zebrali mnóstwo kamieni i zaczęli rzucać je za siebie. Kamienie rzucone przez Deukaliona zamieniały się w mężczyzn, a przez Pyrrę – w kobiety. Ludzie ponownie zasiedlili ziemię i rozpoczęli nowe życie. Pobożny Deukalion został nagrodzony nieśmiertelnością i na zawsze będzie zdobił niebo, jako gwiazdozbiór Wodnika.

  • Według innej wersji, Zeus uwiecznił na niebie w postaci Wodnika swego ukochanego podczaszego Ganymedesa. Ten przecudnej urody królewicz trojański został porwany na Olimp, gdzie podawał Zeusowi i innym bogom nektar i ambrozję.
  • Starożytni Egipcjanie natomiast, kojarzyli znak Wodnika z bogiem Nilu, Hapi.

SYMBOLE

Od czasów starożytnych ten znak zodiaku jest przedstawiany, jako mężczyzna, który leje wodę z dzbana. Czasem trzyma ten dzban na ramieniu. Dopiero w nowoczesnych wizerunkach można zobaczyć Wodnika, jako męskiego ducha wody, jednego z wielu występujących w europejskich mitach i legendach. Symbol astrologiczny tworzą dwie równoległe linie faliste.

CHARAKTER WODNIKA

Ludzie urodzeni pod znakiem Wodnika odznaczają się szczególną wrażliwością i uczuciowością. Mogą być otoczeni znajomymi, ale rzadko mają bliskich przyjaciół, którym mogą zaufać. Ciekawe, że Wodniki, jak magnes przyciągają do siebie ludzi niezrównoważonych, skłonnych do lekkomyślnych postępków. Ale, zarówno przyjaciół, jak i wrogów, lubią wybierać raz i na zawsze, dlatego znajomych nie wykluczają łatwo ze swego kręgu.

wodnik

Wodnik z reguły jest bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi, czasem nawet ponad miarę. Mimo wszystko, nawet Wodnikom skłonnym do przesady da się wytłumaczyć, jakich zasad powinni się trzymać. Wodnik w ogóle należy do ludzi, którzy rzadko zmieniają swoje przekonania, ale jest skłonny do ugody. Jednak nie należy tej cechy nadużywać; jeśli Wodnik poczuje się obrażony albo oszukany, prawie zawsze będzie szukał zemsty, nawet ryzykując szkodę dla siebie.

Wodnika charakteryzuje naprawdę bezgraniczna ciekawość i zdolność zainteresowania się dowolnym aspektem życia. To przeszkadza mu, co prawda, skupić się na czymś konkretnym i często Wodnik sprawia wrażenie czarującego, ale leniwego, chociaż jest w stanie załatwić w ciągu dnia wiele drobnych spraw. Zdolność do łatwego uczenia się rzeczy nowych czyni z wielu Wodników geniuszy, ale innym wpływa negatywnie na psychikę – znaczna jest liczba ludzi psychicznie chorych spod tego znaku.

Mężczyznom-Wodnikom zwykle udaje się pogodzić romantyczny pogląd na świat z realizmem. Są zdolni do nieprzewidywalnych czynów, ale starają się, aby niepotrzebnie nie narażać siebie i bliskich na niebezpieczeństwo. Są niezwykle ciekawi świata, a przy tym sentymentalni.

Kobiety-Wodniki wyróżniają się urokiem osobistym, nie boją się ekstrawagancji i wyzywającego wyglądu. Są przy tym erudytami, są mądre i spostrzegawcze, skłonne do samodzielnego podejmowania decyzji i ignorowania rad. Kobieta-Wodnik zawsze postępuje po swojemu, starając się jednak nie brać za to odpowiedzialności.

Żywiołem Wodnika jest powietrze. Planeta przewodnia Saturn daje Wodnikowi zdolność gromadzenia informacji, długiej pracy w jednym kierunku, a Uran – zrozumienie, ciekawość rzeczy niezwykłych, umiejętność działań radykalnych.

HOROSKOP DZIECIĘCY

Dzieci-Wodniki są bardzo ruchliwe, kapryśne i nieprzewidywalne. Nie przestają sprawiać niespodzianek rodzicom, a swoich rówieśników czasem szokować niezrozumiałymi dla nich postępkami. Dzieci, urodzone pod tym znakiem, są obdarzone szczególnymi zdolnościami, ale odkryć istotę ich talentu nie jest łatwo. Chodzi o to, że Wodnik często sam nie uświadamia sobie, „co mu w duszy gra”. Całkiem ważną rolę w jego życiu odgrywa swego rodzaju nieuchwytne natchnienie, które raz podpowiada, jak prowadzić pędzel po płótnie, aby powstało arcydzieło, a innym razem pomaga znaleźć dokładne rozwiązanie skomplikowanego zadania matematycznego.

Dzieci-Wodniki mają bardzo bujną fantazję; potrafią mieć po kilka zaskakujących pomysłów w ciągu dnia. Problemy, jak nietrudno zgadnąć, powstają podczas ich realizacji. Wodniki są niecierpliwe, przeceniają swoje możliwości, a na dodatek ignorują dobre rady, które nie są im w smak. Rzadko spotyka się wśród Wodników dzieci zdolne myśleć logicznie; częściej kierują się intuicją albo jakimiś ogólnymi wyobrażeniami, co przy braku życiowego doświadczenia nie prowadzi zwykle do niczego dobrego.

Dzieci spod znaku Wodnika są wrażliwe, niespokojne, płochliwe. Rodzice powinni starać się, aby dorastały w przyjaznej, komfortowej psychicznie atmosferze. Kłótnie w rodzinie, obraźliwe słowa, nerwowość – mogą doprowadzić nawet do choroby małego Wodnika.

Małe Wodniki rzadko mogą pochwalić się szczególną pracowitością i starannością. Jeśli uzyskują dobre wyniki w nauce, to głównie dzięki nagłym „olśnieniom”, a także umiejętności niestandardowego myślenia. Stosunki z nauczycielami mogą być napięte, jako że Wodnik każdą zwróconą sobie uwagę skłonny jest potraktować, jako naruszenie własnych praw, których gotów jest bronić wszelkimi sposobami.

SŁAWNE OSOBY SPOD ZNAKU WODNIKA

Bolesław Leśmian, Krzysztof Kamil Baczyński, Konstanty Ildefons Gałczyński, Włodzimierz Wysocki, Juliusz Verne, Galileusz, George Byron, Karol Darwin, Dymitr Mendelejew, Abraham Lincoln, Wolfgang Mozart, Bertold Brecht, Borys Jelcyn, Ronald Reagan i oczywiście wielu innych artystów, poetów, polityków. (S)

 

tekst i foto olabloga.pl

Tagi:

horoskop ,  wodnik ,  znaki zodiaku , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót