Partner: Logo KobietaXL.pl

Historia znaków Zodiaku sięga tysiącleci. Trzeba wrócić do czasów, gdy na podstawie ruchu gwiazd przepowiadano nie tylko pogodę, ale również przyszłość. Uważa się, że znaki Zodiaku pochodzą z Babilonii i Egiptu, aczkolwiek już wcześniej miały być używane w Indiach i Chinach. Babilończycy, którzy byli biegli w astronomii, obserwowali ciała niebieskie w celu przepowiadania przyszłości. Sporządzali szczegółowe tabele, na podstawie których formułowali prognozy o przyszłych wydarzeniach czy losach poszczególnych jednostek. Wielokrotnie decyzje polityczne były podejmowane dopiero na podstawie przewidywań astrologów. W każdej babilońskiej świątyni było obserwatorium astronomiczne.

 

Sam Zodiak w astronomii to pas na sferze niebieskiej w płaszczyźnie ekliptyki o szerokości ok. 16°. W jego obszarze znajduje się widoczne z Ziemi Słońce zataczające w ciągu roku pełen obieg. Kąt pełny (360°) podzielony został na 12 równych części, stąd w astronomii wyróżnia się 12 znaków zodiaku. W rzeczywistości gwiazdozbiorów widocznych w płaszczyźnie ekliptyki jest 13 i mają one różne rozmiary. Dlatego nie można jednoznacznie utożsamiać znaków zodiaku z gwiazdozbiorami.

Punkty przecięcia równika niebieskiego z ekliptyką nazywa się punktami równonocy: wiosennej i jesiennej. Chwilę przejścia Słońca przez punkt równonocy wiosennej przyjmuje się za kalendarzowy początek astronomicznej wiosny – Słońce wchodzi w znak zodiaku Barana (nie mylić z gwiazdozbiorem Barana). Analogicznie początkiem jesieni jest równonoc jesienna, kiedy Słońce wchodzi w znak Wagi – podaje Wikipedia.

Znaki Zodiaku od wieków odgrywały ważną rolę dla ludzi. Nawet ci, którzy nie wierzą, sięgają do horoskopów z ciekawości. W USA w horoskopy wierzy jedna na 4 osoby, w Rosji bogaci biznesmeni korzystają obecnie z porad prywatnych astrologów i wróżek.

 

Same znaki związane są z czterema żywiołami – ogniem, wodą, powietrzem i ziemią. Są powiązane z ruchem Ziemi i jej pozycją wobec Słońca i innych planet, co ma mieć wpływ na charakter ludzi urodzonych w poszczególnych okresach.


 Znaki związane z ogniem pochodzą bezpośrednio od Słońca – są to Baran, Lew i Strzelec. Są to ludzie gorących temperamentów, autentyczni i silni.

 

Znaki związane z powietrzem i wiatrem to Bliźnięta, Wodnik i Waga. Maja skłonność, jak wiatr – do wolności i nie przywiązywania się do miejsca na Ziemi.

 

Znaki wody – Ryba, Skorpion i Rak to osoby, które są ostrożne i spokojne.


Znaki Ziemi – Koziorożec, Byk i Panna cechują się stabilnością i przywiązaniem do swojego miejsca, aczkolwiek uwielbiają podróże i zwiedzanie.

 

Astrologia jako taka nie ogranicza się jednak wyłącznie do określenia znaku Zodiaku. W oparciu o szczegółową datę urodzenia ustalane jest położenie gwiazd w tym czasie i dopiero na tej podstawie tworzone jednostkowe horoskopy.


Znasz już swój żywioł - sprawdź, jaka jesteś!

 

Sprawdź swój amulet!

 

 

Tagi:

horoskop ,  biała magia ,  znaki zodiaku ,  znak Zodiaku , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót