Partner: Logo KobietaXL.pl

Krokodyle (Crocodilia) – rząd dużych, drapieżnych zauropsydów, gadów wiodących ziemno-wodny tryb życia. Pojawiły się 83,5 miliona lat temu w późnokredowym kampanie. Są najbliższymi krewnymi ptaków i jedynymi prócz nich przetrwałymi do dziś archozaurami. Członkowie obejmującej krokodyle grupy Pseudosuchia pojawili się około 250 milionów lat temu w epoce wczesnego triasu. Różnicowały się w mezozoiku. Rząd krokodyli obejmuje jednak tylko rodziny krokodylowatych, aligatorowatych (w tym kajmany) i gawialowate.

Duże, solidnej budowy, jaszczurkowatego kształtu krokodyle cechują się długimi, spłaszczonymi pyskami, bocznie spłaszczonym ogonem oraz ułożeniem oczu, uszu i nozdrzy na szczycie głowy. Świetnie pływają, na lądzie poruszają się wysokim bądź niskim chodem. Mniejsze gatunki zdolne są do galopu. Grubą skórę pokrywają niezachodzące na siebie łuski. Paszczę wypełniają stożkowatego kształtu haczykowate zęby. Gady te dysponują wielką siłą zgryzu. Wyróżnia je czterokomorowe serce, podobne do ptasiego, oraz jednokierunkowy przepływ krwi przez płuca. Z innymi gadami łączy je zmiennocieplność.

Zamieszkują głównie tropikalne niziny, ale aligatorowate żyją również na południowym wschodzie USA oraz w chińskiej rzece Jangcy. Są w większości mięsożerne. Różne gatunki żywią taką zdobyczą, jak ryby, skorupiaki, mięczaki, ptaki, ssaki. Pewne gatunki, jak gawial gangesowy, wyspecjalizowały się w tej dziedzinie, podczas gdy inne, jak krokodyl różańcowy, mają urozmaiconą dietę. Typowo wiodą samotny tryb życia, przejawiają terytorializm, choć zdarza im się współpraca w pozyskiwaniu zdobyczy. Podczas rozrodu dominujący samiec stara się uzyskać wyłączny dostęp do gotowych samic. Płeć żeńska składa jaja w zagłębieniach kopców. W przeciwieństwie do większości gadów występuje opieka nad potomstwem.

8 gatunków znanych jest z ataków na człowieka, za największą ilość odpowiada krokodyl nilowy - czytamy w Wikipedii.

Co roku wiele osób pada ofiarą ataku tych gadów. Austriak Franz Pramendorfer nagrywał materiał na swoją GoPro podczas wakacji na Kubie z żoną i dwoma synami, Frankiem i Peterm, 53-latek zauważył amerykańskiego krokodyla z łodzi turystycznej w Jardines de la Reina, gdy zdecydował się zanurkować bliżej. Miał szczęście!

Tagi:

krokodyl ,  Kuba ,  pływanie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót