Partner: Logo KobietaXL.pl
Od początku października w całej Polsce trwa atak phishingowy, podczas którego hakerzy podszywają się pod popularną sieć sklepów Rossmann. Wysyłają oni spreparowaną wiadomość SMS, w której informują potencjalne ofiary o konkursie („rozdaniu”) i tym, że odbiorca wygrał w nim zestaw nagród. Treść zachęca do kliknięcia w specjalnie spreparowany link w celu odebrania wygranej.
 
– Po kliknięciu w link odbiorca wiadomości zostaje przeniesiony na specjalną, podrobioną stronę, która ma za zadanie upewnić go, że konkurs jest prawdziwy oraz że właśnie wygrał smartfona. Pod pretekstem opłacenia wysyłki jest on tam proszony o wpisanie danych do swojej karty płatniczej. Niestety, po ich podaniu nie otrzyma nowego telefonu – zamiast tego dane te zostaną wykorzystane do aktywowania płatnej subskrypcji – mówi Weronika Bartczak, ekspert CyberRescue, firmy zajmującej się pomocą osobom poszkodowanym przez cyberprzestępców. Zamiast nagrody, z konta osób, które dały się nabrać na sztuczkę hakerów, może znikać co miesiąc nawet 300 zł aż do czasu anulowania subskrypcji. Co więcej, nawet po rezygnacji, dane osobowe ofiar w dalszym ciągu mogą być wykorzystywane i sprzedawane przez oszustów np. firmom rozsyłającym spam.

Jak zachować się kiedy otrzymam takiego SMSa?

Podstawową zasadą, w przypadku odbierania tego typu wiadomości, jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jeżeli treść wydaje nam się podejrzana, nigdy nie powinniśmy klikać w znajdujące się w niej linki, a tym bardziej – podawać numerów swoich kart płatniczych na stronach, co do których nie mamy absolutnego zaufania.
– Już samo kliknięcie w link w takim SMSie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ możemy w ten sposób pobrać na urządzenie groźnego wirusa. Jeżeli natomiast przekażemy atakującym dane naszej karty, takie jak numer CCV/CVC, to wręcz zapraszamy ich, by okradli nas z wszystkich oszczędności. Jeżeli zostaliśmy oszukani i nie wiemy co robić, by uchronić nasze oszczędności, warto zwrócić się do firm takich jak CyberRescue, gdzie specjaliści krok po kroku przeprowadzą nas przez wszystkie procedury – dodaje ekspert.
Rosnące zagrożenie ze strony cyberprzestępców sprawia, że dziś zwykła czujność przestaje już wystarczać. Jeżeli martwimy się o swoje bezpieczeństwo, warto poszukać firm, które stale monitorują sieć i wysyłają swoim klientom alerty cyberbezpieczeństwa, ostrzegając ich przed atakami np. poprzez platformę Messenger.

Tagi:

oszustwo ,  haker ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót