Partner: Logo KobietaXL.pl

Pierścionek to darowizna

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pierścionek zaręczynowy to nie tylko symbol miłości, ale też darowizna. A od darowizny należy uiścić stosowny podatek, zależny od wartości pierścionka.

– Ustawa o podatku od spadków i darowizn daje nam jasną wskazówkę – jeżeli udzielamy darowizny osobie z III grupy podatkowej, a do takiej należy bez wątpienia zaliczyć narzeczoną, to konieczne jest zapłacenie podatku, o ile wartość darowizny przekracza 5 308 zł – wskazuje Dawid Jakubiec, aplikant adwokacki z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej.

Tak więc narzeczona powinna poprosić o rachunek za pierścionek, aby ewentualnie móc rozliczyć się z fiskusem. Zgodnie z przepisami prawa jest ona zwolniona z podatku od darowizny, jednak tylko wtedy, gdy wartość pierścionka nie przekracza 5 308 zł. Jeśli pierścionek jest droższy, narzeczona ma 6 miesięcy na to, aby zgłosić darowiznę do właściwego dla miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego. Zgłoszenie powinno zawierać także dokumenty określające wysokość podatku.

 

Szykują się duże zmiany

Ci, którzy zaręczyny mają w odległych planach, mogą jednak odetchnąć. Nowy projekt podatków od darowizn znacznie podwyższa kwoty, które są z podatku zwolnione. Projekt jest aktualnie po III czytaniu i został zaakceptowany przez Sejm. Zgodnie z przyjętym projektem ustawy zwolnione z opłat będą darowizny:

1) 36 120 zł od jednej osoby lub 108360 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (np. małżonek, dzieci, dziadkowie, rodzice) – aktualnie 10 434 zł;

2) 27 090 zł od jednej osoby lub 81 270 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (np. rodzeństwo rodziców, dzieci rodzeństwa) – aktualnie 7 878 zł;

3) 18 060 zł od jednej osoby lub 54 180 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (np. narzeczeni) – aktualnie 5 308 zł.

- Takie zmiany są korzystne dla obywateli, jednak z drugiej strony na pewno odbiją się na dochodach gmin, będącej głównym beneficjentem tego podatku – podkreśla Dawid Jakubiec, aplikant adwokacki.

 

Co ze zwrotem pierścionka?

To budzi wśród prawników kontrowersje. Niektórzy uważają, że jeżeli po zerwanych zaręczynach partner oczekuje jego zwrotu, to powinien się go domagać zgodnie z postanowieniami dotyczącymi odwołania darowizny. Mowa o sytuacji, w której obdarowana osoba dopuściła się względem niego rażącej niewdzięczności. Oznacza to, że pierwszym i niezbędnym krokiem jest przekazanie oświadczenia o odwołaniu darowizny. Inni prawnicy są zdania, że pierścionek zaręczynowy stanowi wyraz przyszłej umowy małżeńskiej, a więc po zerwaniu zaręczyn należy go zwrócić. Drugie stanowisko znalazło wyraz w wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie – sygn. akt: III C 147/16, który dotyczył Dody. Piosenkarka przegrała głośny proces z syryjskim biznesmenem w sprawie zaręczynowego pierścionka. Nakazem sądu, Doda miała zwrócić Emilowi Haidarowi pierścionek warty 130 tysięcy złotych. Zwlekała jednak długo, aż do sprawy włączył się komornik. Doda pierścionek zwróciła dopiero w walentynki 2017 roku. Odniosła go jednak do depozytu Urzędu Skarbowego na poczet długów dawnego narzeczonego.

 

Tu możecie przeczytać historię Dody:

https://plejada.pl/newsy/doda-oddala-pierscionek-zareczynowy-haidara-do-urzedu-skarbowego/9109lx

Tagi:

prawo ,  podatki ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz