Partner: Logo KobietaXL.pl

W 2017 roku w Mławie powstało Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS. Niesie pomoc starszym osobom w potrzebie.

 

- Założyciele stowarzyszenia – nasz prezes Rafał Chmielewski i Michał Jaros, postanowili stworzyć maskotkę. I tak powstał skrzat Helpik, szyty w różnych wzorach – mówi Anita Ciaracińska, kierowniczka szwalni.

 

Helpik ma cała historię i jest skrzatem wyjątkowym. Nie jest to zwykła zabawka, o czym czytamy na stronie stowarzyszenia:

 

 

Skrzat Senior i Skrzacina Seniorka

 

 

Skrzat HELPIK – dobry duch Twojego domu

"Drodzy Przyjaciele mamy zaszczyt przedstawić Państwu dobrego ducha wszystkich domów w Polsce i na świecie - pomocnego skrzata Helpika. Jak zapewne domyślacie się Państwo imię naszego przyjaznego duszka pochodzi z języka angielskiego od słowa pomagać.

To niezwykły duszek i zarazem skrzat niosący dobro i bezpieczeństwo wszystkim tym, których spotyka na swojej drodze. Helpik to piękne dzieło rąk wielu ludzi o wielkich sercach i dobrej woli. Przedstawiamy Państwu maskotkę, która wykonana jest przez nasze kochane i zdolne Panie Seniorki, które z ogromną precyzją i spokojem misternie wykonują kolejne elementy naszego skrzata by w końcu powstał w całej okazałości. Skrzat Helpik – dobry duch Twojego domu to dzieło doświadczonych, utrudzonych życiem jak również pełnych mądrości Seniorów, którzy w ten sposób chcą dać znać światu, że mogą jeszcze coś zrobić dla innych. Marzeniem naszych członków jest to, by Helpik znalazł się w każdym polskim domu i by stał się symbolem dobra i pamięci o tych, którzy są już starzy i zapomniani. Wierzymy, że skrzat Helpik – dobry duch Twojego domu przyniesie Ci pokój, radość i dobro a każdorazowe spojrzenie na niego zainspiruje Cię do nowego działania i da siłę do pokonywania codzienności.

 

Skrzacina Helpinka Botwinka

 

 

Dlaczego wato zaprosić do siebie naszego pomocnego duszka?

 

Wierzymy, że tylko wielkie serca i dobra wola jest w stanie dać radość i pokój wszystkim ludziom . Nasz skrzat przepełniony jest tym wszystkim czym chcemy podzielić się z Tobą. Ręka starszego człowieka, troskliwe i poczciwe oko, mądrość i życiowa rada oraz wielkie serce i chęć dawania siebie, czynią z naszego Helpika wspaniałą pamiątkę i symbol, który upiększy Twój dom i napełni go wszelką pozytywną siłą.

 

1. Helpik wymyślony jest i wykonany przez pełnych miłości, dobroci ludzi, którzy chcą się sobą dzielić z innymi.

 

 

2. Zapraszając Helpika do swojego domu dajesz świadectwo pamięci o tych, którzy są być może samotni ale mimo swojego wieku chcą jeszcze dawać siebie innym.

 

 

3. Zapraszając Helpika do swojego domu zapraszasz kogoś kto jak wierzymy przyniesie Ci szczęście i napełni Twój dom pokojem i radością bo przecież Helpik stworzony jest przez wielkie serca ludzi życzących wszystkim dobra i pokoju a każda część, z której uszyty jest nasz skrzat przesiąknięta jest serdecznością i ciepłem, które na pewno zagości w Twoim domu. (...)"

 

Kasztanek i Kalinka

 

 

 

 

Co zrobić kiedy Helpik – dobry duch Twojego domu dotrze do Ciebie?

 

 

"Nie wierzysz?... albo wydaje Ci się to śmieszne?... Spróbuj – zapewniamy Cię, że jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek to Helpik na pewno zaopiekuje się Tobą oraz Twoim domem a Ty poczujesz jeszcze większą radość w sobie i w Twoim domu. Bo przecież dobro wyświadczone drugiemu człowiekowi wraca do nas ze zdwojoną siłą.

 

 

1.Rozpakuj przesyłkę i wyjmij skrzata z pudełka.

 

 

2.Kiedy tylko go zobaczysz uśmiechnij się na jego widok.

 

 

3.Biorąc go do ręki pomyśl o tych, którzy wykonali go dla Ciebie.

 

 

4.Wymyśl jakieś miłe słowo na powitanie i wypowiedz je na głos lub w myśli (np. Witaj Przyjacielu)

 

 

5.Znajdź dla Helpika wygodne miejsce w swoim domu, takie by był dobrze widoczny dla wszystkich, których będziesz gościł i by on mógł widzieć możliwe całe Twoje mieszkanie lub dom.

 

 

6.Codzienne rano spójrz na niego z uśmiechem i radością.

 

 

7.Kiedy jest Ci źle, smutno i ciężko podjedź do niego weź go na ręce i mocno się do niego przytul – da Ci to ukojenie i pokój."

 

Skrzacina Helpinka Malinka

 

Cały dochód ze sprzedaży skrzatów przeznaczony jest na cele stowarzyszenia.

 

- To zarówno aktywizacja seniorów jak i konkretna pomoc materialna dla starszych osób w potrzebie. Pieniądze idą na zakup węgla, leków, jedzenia, wszystko w zależności od potrzeb seniorów – mówi Anita Ciaracińska.

 

Ale szwalnia to również miejsce, w którym seniorzy mogą się spotkać. Większość wolontariuszy nie wyobraża sobie już życia bez wyjścia z domu i szycia skrzacików. To miejsce gdzie kwitnie życie towarzyskie, a każdy wolontariusz ma zagwarantowany bezpłatny obiad.

 

- Lockdown był dla naszych seniorów strasznym doświadczeniem, odetchnęli, kiedy mogli do szwalni wrócić, znowu pracujemy na pełnych obrotach – mówi Anita Ciaracińska.

 

Stowarzyszenie prowadzi też restauracje - Gary Babci Krysi. Członkowie stowarzyszenia mają tam 50 procent zniżki na, można tez wykupić tam tak zwany „zawieszony obiad” dla osób potrzebujących. Nie tylko seniorów – ludzi w trudnej sytuacji, bezdomnych. Restauracje są w Mławie i w Płocku, mają powstawać kolejne. A do płockiej galerii niedługo zawędrują skrzaty i będzie stacjonarny punkt sprzedaży. Nie trzeba jednak jechać aż do Płocka, żeby Helpika zaprosić do domu. Można go kupić na stronie stowarzyszenia, żeby i nam przynosił szczęście. Tu możecie kupić skrzata - https://sklepas.org/

 

Zdjęcia ze strony Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS

Tagi:

pomoc ,  Helpik ,  seniorzy ,  skrzat , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót