Jej zdaniem, osoby zdrowe boją się nieść pomoc osobom chorym, głównie ze strachu, by nie zrobić im krzywdy. Dotyczy to zarówno osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. 
 
 
- A takie osoby również dystansują się, odczuwają lęk, strach przed otoczeniem, ludźmi zdrowymi. I wszystko dlatego, że ani jedna strona, ani druga nie wiedzą jak się zachować, co zrobić, jaka będzie reakcja itd. Jest jednak wyjście z takiej sytuacji – mówi Monika Dąbrowska.
 
Chodzi o bransoletki informacyjne, które wielu chorych nosi na rękach. Są w różnych kolorach, z różnych materiałów, informują o wielu ważnych rzeczach. Że ktoś choruje na epilepsje, cukrzycę, ma rozrusznik serca, czy inną z chorób przewlekłych.
 
- Ja takową opaskę również noszę, ale niestety z własnego doświadczenia wiem, że nikt na nią nie zwraca uwagi. A ona nie jest ozdobą, nie nosi się jej dla przyjemności, ale dla bezpieczeństwa. Moja niebieska informuje, na co choruję oraz aby w razie potrzeby wezwać lekarza. A czerwona informuje, na co choruję oraz są dwa numery telefonu, pod które należy zadzwonić i aktualnie ją noszę – dodaje Monika Dąbrowska.
 
 
Bransoletka Moniki.
 
 
Czasami zdarza się, że sama wyjeżdża na wózku z domu. Za każdym razem jest obawa, że może się coś wydarzyć, wypadek, gorsze samopoczucie atak przypominający padaczkę. Być może nie będzie w stanie logicznie odpowiedzieć na pytania. Wtedy pomocna jest właśnie bransoletka. Mało kto jednak wie, że chorzy mogą ją mieć na ręku i są na niej ważne informacje. 
 
 
- Informacje na bransoletce są bardzo ważne - mówi Monika.
 
- Ta wiedza, że chorzy mogą mieć bransoletkę na ręku potrzebna jest nie chorym, a właśnie zdrowej części społeczeństwa. Zanim zrobicie cokolwiek, sprawdźcie, czy jest taka opaska, a ona pozwoli wam na działanie bez paniki, ukierunkuje tak wasza pomoc, by była najbardziej skuteczna – podkreśla Monika Dąbrowska. 
 
 
 

Tagi:

pomoc,  niepełnosprawność,  społeczeństwo, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót