Partner: Logo KobietaXL.pl
Jej zdaniem, osoby zdrowe boją się nieść pomoc osobom chorym, głównie ze strachu, by nie zrobić im krzywdy. Dotyczy to zarówno osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. 
 
 
- A takie osoby również dystansują się, odczuwają lęk, strach przed otoczeniem, ludźmi zdrowymi. I wszystko dlatego, że ani jedna strona, ani druga nie wiedzą jak się zachować, co zrobić, jaka będzie reakcja itd. Jest jednak wyjście z takiej sytuacji – mówi Monika Dąbrowska.
 
Chodzi o bransoletki informacyjne, które wielu chorych nosi na rękach. Są w różnych kolorach, z różnych materiałów, informują o wielu ważnych rzeczach. Że ktoś choruje na epilepsje, cukrzycę, ma rozrusznik serca, czy inną z chorób przewlekłych.
 
- Ja takową opaskę również noszę, ale niestety z własnego doświadczenia wiem, że nikt na nią nie zwraca uwagi. A ona nie jest ozdobą, nie nosi się jej dla przyjemności, ale dla bezpieczeństwa. Moja niebieska informuje, na co choruję oraz aby w razie potrzeby wezwać lekarza. A czerwona informuje, na co choruję oraz są dwa numery telefonu, pod które należy zadzwonić i aktualnie ją noszę – dodaje Monika Dąbrowska.
 
 
Bransoletka Moniki.
 
 
Czasami zdarza się, że sama wyjeżdża na wózku z domu. Za każdym razem jest obawa, że może się coś wydarzyć, wypadek, gorsze samopoczucie atak przypominający padaczkę. Być może nie będzie w stanie logicznie odpowiedzieć na pytania. Wtedy pomocna jest właśnie bransoletka. Mało kto jednak wie, że chorzy mogą ją mieć na ręku i są na niej ważne informacje. 
 
 
- Informacje na bransoletce są bardzo ważne - mówi Monika.
 
- Ta wiedza, że chorzy mogą mieć bransoletkę na ręku potrzebna jest nie chorym, a właśnie zdrowej części społeczeństwa. Zanim zrobicie cokolwiek, sprawdźcie, czy jest taka opaska, a ona pozwoli wam na działanie bez paniki, ukierunkuje tak wasza pomoc, by była najbardziej skuteczna – podkreśla Monika Dąbrowska. 
 
 
 

Tagi:

pomoc ,  niepełnosprawność ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót