Reklama:

Dodatek pielęgnacyjny wypłaca ZUS, natomiast zasiłek pielęgnacyjny – ośrodek pomocy społecznej z miejsca zamieszkania zainteresowanej osoby. Co ważne, można pobierać tylko jedno z tych dwóch świadczeń. – Nie wszyscy o tym pamiętają. To rodzi komplikacje, gdy ZUS przyzna dodatek pielęgnacyjny osobie, która pobiera już zasiłek pielęgnacyjny. W takiej sytuacji ta osoba powinna jak najszybciej poinformować swój ośrodek pomocy społecznej o przyznaniu dodatku z ZUS – przypomina zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie Marta Strus. Jeśli tego nie zrobi, może dojść do sytuacji, że dostanie naraz dwa świadczenia. Po odkryciu nieprawidłowości nadplanowy zasiłek pielęgnacyjny trzeba będzie zwrócić. Kwota zostanie potrącona z renty lub emerytury i przekazana instytucji, która wypłaciła nienależny zasiłek.

Aktualnie prawie 110 tysięcy emerytów i rencistów w województwie lubelskim pobiera dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Dodatek dostaje każdy emeryt i rencista, który skończył 75 lat. Osoby młodsze mogą go otrzymać, jeśli mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (bo wymagają opieki drugiej osoby w codziennych czynnościach).

Zasiłki pielęgnacyjne wypłacają natomiast ośrodki pomocy społecznej. Zasiłek przysługuje każdemu, kto skończył 75 lat, a także osobom, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Tagi:

ZUS,  prawo,  przepisy,  zasiłek, 

Loading...
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

    Brak komentarzy
Powrót
Kongres Gospodarczy Europy Centralnej i Wschodniej 29 - 31 maj
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...