Partner: Logo KobietaXL.pl

Najnowsze badania na temat bezpieczeństwa brzmią optymistycznie, choć nadal są dalekie od ideału. Według CBOS, w ciągu 2015 r. włamano się do domu co dziesiątego Polaka – jest to niewielki spadek, w stosunku do roku ubiegłego o 2,5%.Czy to znaczy, że powoli zmniejsza się liczba chętnych czyhających na majątek kryjący się w zaciszu naszych domostw? Czy po prostu wiemy, jak się lepiej zabezpieczać?

 

 

Poczucie bezpieczeństwa zwiększa się wraz z nabytą wiedzą i naszym przygotowaniem do wizyty „nieproszonych gości”. Co ciekawe, badania przeprowadzone na 422 pensjonariuszach amerykańskich więzień, potwierdzają, że 60% z nich rezygnuje już w przypadku obecności samego alarmu. Do pozostałych sposobów zabezpieczenia przed złodziejami należą: montowanie antywłamaniowych drzwi, okien irolet, skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej, czujne oko sąsiada lub groźny pies. Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu mieszkania i pamiętać, że ubezpieczyciel może obniżyć nam składkę w kilku przypadkach. Za posiadanie drzwi antywłamaniowych i alarmu zapłacimy mniej od 5-10%, a za kompletny monitoring z ochroną nawet do 30%.

 

Prawidłowe zabezpieczenie mieszkania to kompilacja wspomnianych wyżej sposobów i przede wszystkim…zdrowy rozsądek. Podstawą jest pozamykanie wszystkich okien przed wyjściem z domu (2/3 włamywaczy dostaje się do środka tą drogą), zamknięcie pomieszczeń gospodarczych, zamknięcie drzwi na klucz, oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu, nie pozostawianie kluczy i kartek informujących o naszej nieobecności w widocznym miejscu i dobrze rozumiana ostrożność.

Od czego więc zacząć, aby z dumą powiedzieć „mój dom moją twierdzą”? Od systemu alarmowego.

 

Ponadczasowa klasyka

- Standardowe alarmy domowe można podzielić na trzy podstawowe grupy: przewodowe, bezprzewodowe i tzw. System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN). W instalacjach przewodowych czujki i detektory zostają rozmieszczone po wszystkich pomieszczeniach za pomocą kabli i prowadzą bezpośrednio do centrali alarmowej. Przewodowe instalacje alarmowe odznaczają się średnimi cenami – przeciętny koszt położenia alarmu w mieszkaniu 65m2 wynosi od 2000 – 7000 zł. Dość sporym mankamentem jest tu jednak konieczność poprowadzenia dużej ilości kabli, o czym należy pamiętać i wkalkulować cenę już na etapie budowy domu lub gruntownego remontu, mówi Radosław Pallach, ekspert ds. smart home security, założyciel firmy Elephant, uznanej w prestiżowym konkursie Biznes Mixer za najlepszy polski start-up 2015.

Bezprzewodowe systemy alarmowe łączą się ze sobą drogą radiową i wymagają zasilenia za pomocą baterii. Ich montaż jest o wiele łatwiejszy i nie powinien zająć wykwalifikowanemu instalatorowi, w średniej wielkości mieszkaniu, więcej niż kilka godzin. Dużym atutem tego typu rozwiązań jest ich modułowość – w każdym momencie możemy dodać kolejne czujki i kontrolki. Minus to cena – która jest wyższa od systemów tradycyjnych i zaczyna się (w przypadku średniej wielkości mieszkania) w okolicach 3000 zł, a kończy daleko poza 10 000 zł.

Dość rozbudowaną propozycją zabezpieczenia domu jest System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) – oparty na czujkach wykrywających ruch w strefie objętej ich działaniem. System może być wzbogacony o dodatkowe kontrolki magnetyczne (wykrywające otwieranie drzwi i okien), wibracyjne (wykrywające próbę zniszczenia drzwi), a także czujki stłuczenia szyby. Dodatkowo zazwyczaj SSWiN może współdziałać z systemami wynajętych przez nas firm ochroniarskich, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Ceny uzależnione są od rodzaju, stopnia rozbudowania systemu i oferty usług ochrony.

Smart Security - inteligencja w służbie bezpieczeństwa

Klasyka jednak to nie wszystko. Świat zmienia się, a wraz z nim nasze domy i sposoby zabezpieczeń. Coraz chętniej idziemy w stronę technologii „smart”. Instytut Gartnera przewiduje, że w 2022 r. w typowym domu będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń. Co ważniejsze, to właśnie kwestie bezpieczeństwa są kluczowe w momencie podejmowania decyzji o zakupie inteligentnego systemu domowego.

Co nam daje smart security? Zdalne zarządzanie systemem alarmowym, kompaktowość, modułowość, natychmiastowe powiadomienie o włamaniu i unikalny design. Dodatkowo inteligentne systemy alarmowe mogą łączyć się z innymi urządzeniami domowymi, czujkami oraz pozostałymi systemami i na zasadzie synergii zwiększyć efekt ochrony. Prawdziwą rewolucją w tej dziedzinie okazał się polski startup Elephant, który wprowadził inteligentny przenośny alarm na drzwi elephant door™, czym nieźle namieszał na światowym rynku security.

- Pracowaliśmy nad stworzeniem inteligentnego i nowoczesnego alarmu w dostępnej cenie, które zadba o bezpieczeństwo naszych mieszkań – mówi Radosław Pallach z firmy Elephant. To proste. Wystarczy samodzielnie zamontować nasze niewielkie urządzenie na drzwi i włączyć za pomocą smartphona. Podczas włamania lub próby włamania, system wysyła użytkownikowi powiadomienie na telefon oraz uruchamia syrenę alarmową. Połączenie elephant door™ i smartfona zapewnia dedykowana aplikacja mobilna, którą będzie można pobrać z App Store lub Google Play – dodaje Pallach.

 

Elephant door™ bazuje na kilku rodzajach czujników: akcelerometr, na przykład, pozwala na wykrycie zmiany przyspieszenia, a żyroskop wychwytuje ruch drzwi na podstawie zmiany położenia względem pola grawitacyjnego Ziemi. Dzięki takiemu połączeniu system pozwala odróżnić próby włamania od wtargnięcia do mieszkania. To jeden z najbardziej innowacyjnych prototypów na światowym rynku smart security, czego dowodem są liczne nagrody – m.in. wygrana we wspomnianym już konkursie Biznes Mixer, zwycięstwo w konkursach THINK BIG organizowanym przez UPC Biznes, ScaleMeGlobal oraz Microsoft Continuum.

Miniaturyzacja, kompaktowość, prostota i design - kto wie, może właśnie nasze spojrzenie na zabezpieczenie domu właśnie ewoluuje w stronę inteligencji?

Tagi:

prawo ,  dom ,  włamanie ,  złodziej , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót