Reklama:
blocker
Podobne artykuły:

Dla uproszczenia okres opieki nad dzieckiem dzielimy obecnie na dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski. Zniknął więc dodatkowy urlop macierzyński. Nie zmienił się za to ich łączny wymiar. Nadal wynosi 52 tygodnie.

Dotychczas urlop rodzicielski można było podzielić na trzy części. Obecnie – na cztery. Ostatnią część, a dokładnie 16 tygodni, można przesunąć na późniejszy termin, na przykład na czas, gdy dziecko rozpocznie naukę w przedszkolu. Ważne by tę część rodzicielskiego wykorzystać maksymalnie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. Wcześniej nie było takiej opcji.

Nowe przepisy są korzystne również dla opiekuna, chcącego łączyć urlop rodzicielski z pracą w firmie, która go udzieliła. Dla niego urlop proporcjonalnie się wydłuży. Dla przykładu: jeśli mama przez cały okres rodzicielskiego będzie pracować na pół etatu, to jej urlop wydłuży się dwukrotnie. Zamiast przez 32 tygodnie będzie więc z dzieckiem przez 64 tygodnie.

Elastyczniejszy będzie też dwutygodniowy urlop ojcowski. Tata może go teraz podzielić na dwie równe części i wykorzystać w różnych terminach. Ma na to czas do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

 

Tagi:

prawo,  ZUS,  urlop wychowawczy,  urlop rodzicielski, 

Loading...
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:


  • Komentarz od: ~18 stycznia 2013 o goinzide 11:24stepha napisała:Czyli urlop macierzyński trwa 20 miesięcy, następnie składamy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński 4 tyg i te 24 tygodnie są płatne 100 % tak? A następnie możemy skorzystać z 28-tygodniowego urlopu rodzi   zgłoś nadużycie  

    18 stycznia 2013 o goinzide 11:24stepha napisała:Czyli urlop macierzyński trwa 20 miesięcy, następnie składamy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński 4 tyg i te 24 tygodnie są płatne 100 % tak? A następnie możemy skorzystać z 28-tygodniowego urlopu rodzicielskiego po ponownym złożeniu wniosku za 60 % stawkę wynagrodzenia? Czyli sumując te dwa urlopy wychodzi 13 miesięcy urlopu a nie rok tak? Rozumiem, że urlop rodzicielski nie jest konieczny i możemy wrf3cić do pracy po 24 tygodniach? A czy można urlop rodzicielski wykorzystać w połowicznym wymiarze czasowym tj np 3 miesiące i po 9 miesiącach urlopu wrf3cić do pracy (6 miesięcy urlop macierzyński + 3 miesiące urlop rodzicielski)? Jeżeli tak to czy resztę urlopu rodzicielskiego może przejąć ojciec za 60 % stawkę wynagrodzenia jako urlop tacierzyński? czy ten urlop rodzicielski jest zamiennikiem urlopu wychowawczego? Czy zwolnienie lekarskie trwające przez 9 miesięcy ciąży ma wpływ na wymiar czasowy urlopu rodzicielskiego czy macierzyńskiego? Czy owe zwolnienie adekwatnie skraca czas trwania urlopu rodzicielskiego czy macierzyńskiego?

Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...