Partner: Logo KobietaXL.pl

My niżej podpisani farmaceuci popieramy stanowisko i starania Fundacji Krok po Kroku, której celem jest wprowadzenie w polskim ustawodawstwie zmian umożliwiających prowadzenie terapii przy użyciu medycznej marihuany oraz wytwarzanych z niej produktów leczniczych. Uważamy również, że konieczne jest podjęcie specjalistycznej debaty na temat stosowania tego typu środków, prowadzenia badań nad ich bezpieczeństwem i skutecznością oraz szeroko zakrojonej edukacji wśród lekarzy i pacjentów.


Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że medyczna marihuana leczy i przynosi poprawę życia pacjentów w wielu jednostkach chorobowych. Znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie paliatywnej, onkologii, bólach przewlekłych o wysokim stopniu nasilenia i opornych na dotychczasowe rozwiązania terapeutyczne oraz chorobach takich jak stwardnienie rozsiane, astma, choroba Alzheimera i Parkinsona. W świetle dotychczasowych wyników badań terapia cannabisowa jest uznawana za bezpieczną, a jej skutki uboczne są niewielkie w porównaniu ze stosowanymi w Polsce lekami opioidowymi.


Jako farmaceuci oczekujemy wprowadzenia medycznej marihuany oraz przetworów z konopi na listę surowców farmaceutycznych, co umożliwiałoby wykonywanie leków recepturowych z ich wykorzystaniem. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększyłoby bezpieczeństwo pacjentów i zapewniłoby skuteczność terapii. Leki wytwarzane w recepturze aptecznej są bowiem indywidualnie dopasowane pod względem formy podania oraz dawki do każdego pacjenta. Zlikwidowałoby to również problem czarnorynkowego pozyskiwania półproduktów i chałupniczego wykonywania tych leków przez samych pacjentów – desperacko poszukujących skutecznej terapii, dopuszczonej w
innych krajach.
Uważamy, że utrzymywanie prawnego zakazu stosowania w Polsce konopi w medycynie jest postępowaniem niezgodnym z szeroko zakrojonymi wynikami badań. Jednocześnie stanowi naruszenie art. 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który gwarantuje każdemu prawo do ochrony zdrowia.
My Farmaceuci, wykonujący zawód zaufania publicznego i poczuwający się do odpowiedzialności za
kształtowanie systemu leczenia w Polsce, oczekujemy uwzględnienia naszego stanowiska i zwracamy się o jak najszybsze wprowadzenie opisanych zmian. - czytamy w petycji.

Jeśli zgadzasz się z tym poglądem, możesz podpisać http://www.petycje.pl/petycjePodpisz.php?petycjeid=11592&podpis_rodzaj=1

 

czytaj koniecznie Marihuana lecznicza - fakty i mity

Tagi:

Marihuana ,  marihuana lecznicza ,  petycja ,  farmaceuci , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót