Partner: Logo KobietaXL.pl

Z reguły ignoruje takie wiadomości i blokuję nadawców. Wiadomo, że konta są fałszywe, a zdjęcia kradzione. Tym razem jednak postanowiłam sprawdzić, jakie oszustwo się za tym kryje. Odpisałam udając zainteresowanie. Poproszono mnie o wysłanie korespondencji na maila. Odmówiłam, udając, że takowego nie posiadam.

 wiadomość od oszustów

 

Dostałam więc natychmiast numer telefonu z kierunkowym 00229, aby w sprawie darowizny skontaktować się z prawnikiem. Prawnik owej tajemniczej rzekomej Dunki mieszkającej w Norwegii i importującej stamtąd oliwę (sic!), ma zamieszkiwać we Francji.

 

wiadomość od oszustów

 

 

Telefon kierunkowy do Francji to 0033. Podany numer to telefon w Beninie, niewielkim państwie w Afryce Zachodniej. Na czym polega przekręt? Kiedy zadzwonimy na podany numer, usłyszymy „klik”, jakby ktoś się rozłączył. Nic bardziej mylnego. Jeśli sami nie rozłączymy naszego telefonu, połączenie trwa w najlepsze i nabija nam na naszym koncie niebagatelne sumy. Polski operator, zgodnie z prawem, dzieli się potem opłatami za połączenie z operatorem w egzotycznym kraju. Tak to wygląda.

 

Być może, gdybym wysłała maila, dostałabym instrukcję, jak postępować, by otrzymać pieniądze. Zapewne obiecano by mi przelew, pod warunkiem uiszczenia najpierw różnych opłat. 

 

Nie dajcie się nabierać internetowym oszustom! Piszą o darowiznach, rzekomych spadkach, obiecują góry pieniędzy. Nikt nie rozdaje tysięcy euro nieznajomym. Często łatwo też sprawdzić z kim ma się do czynienia bardzo szybko. „Dunka” wśród swoich wpisów na Facebooku, ma jeden na temat Beninu, w dodatku pisany po francusku.

 

wpis

Tagi:

oszustwo ,  facebook ,  prawo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót