Partner: Logo KobietaXL.pl
Program umożliwiał zdalne sterowanie urządzeniem, kobieta przekazała też numery kont bankowych i hasła. Autoryzowała zdalnie wykonywane na jej koncie transakcje. Obiecywano jej inwestycje w kryptowaluty. Teraz policja poszukuje sprawców.
 
 Kobieta zeznała że rok temu założyła konto, które miało służyć inwestowaniu w kryptowalucie. Nie wpłacała na nie żadnych środków, zapomniała nawet o jego istnieniu. Pod koniec grudni zadzwonił do niej mężczyzna z informacją, że posiada na koncie środki. Jednak, aby otrzymać pieniądze musi otworzyć link, który otrzymała na swoją pocztę e-mail.
 
Nieświadoma zagrożenia kliknęła, przez co zainstalowała na swoim komputerze oprogramowanie do zdalnego sterowania. Następnie zgodnie z instrukcjami weszła na wskazaną stronę i tam pojawiło się rzekomo jej konto inwestycyjne, a na nim kwota 12 tysięcy dolarów, które miały być jej zyskiem.
 
Z nieznajomym kobieta ustaliła kwotę, którą chce przelać na swoje konto i przekazała mu numer rachunku bankowego. Następnie postępowała zgodnie z instrukcjami – wpisała hasło do bankowości i zalogowała się na konto bankowe, autoryzowała wykonywane transakcje. Widziała jak z jej konta znikają oszczędności, zaciągane są kredyty. Rozmówca zapewniał, że to standardowa procedura. W podobny sposób postąpił także z innym kontem 36-latki.
 
Straty to suma przelanych z jej kont pieniędzy łącznie z zaciągniętymi kredytami - kwota blisko 200 tysięcy złotych. Policja apeluje o rozsądek i przypomina:
 
„Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza, jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa należy powiadomić Policję.”
 
 
 

Tagi:

oszustwo ,  policja , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót